Gay i Jeter ugrožavaju Bolta i Griffith-Joyner

ZAGREB - U trenucima kada mnogi misle da je jedno od najljepših atletskih ljeta iza nas, Carmelita Jeter i Tyson Gay pokazali su da se i u drugoj polovici rujna mogu ostvariti iznimni rezultati. “Stotka” je najpopularnija atletska disciplina, a njih dvoje su na vrlo brzoj stazi u Šangaju istrčali iznimna, čak i senzacionalna vremena.



Neki su se podsmjehivali kada je Gay izjavljivao da “2010. ako bude zdrav može napasti svjetski rekord Bolta”, no u nedjelju je pokazao da mu noge mogu odraditi ono što usta izgovore. Iako ga i dalje boli prepona, čak i uz loš start, spustio je američki rekord iz Berlina za dvije stotinke i s maksimalnim dozvoljenim vjetrom u leđa izjednačio Boltov rezultat s prošlogodišnjih Olimpijskih igara - 9.69.



Tyson Gay pobijedio s rezultatom 10.13
- Nisam bio previše motiviran jer nisam zdrav, no usprkos ozljedi prepone trčao sam jako dobro.



Ne znamo može li zdravi Gay popraviti vlastiti rezultat za još barem 12 stotinki, i koliko će četiri godine mlađi Bolt još napredovati, no ono što bi nam sljedeće ljeto sigurno moglo donijeti su prave utrke, “fajtovi” dvojice najbržih na planetu, a u svakom takvom slučaju svjetski rekord će biti u opasnosti.



Carmelita Jeter (u studenom će navršiti 30 godina) je senzacija atletske sezone u kojoj je napredovala za čak 33 (!) stotinke i samo je Florence Griffith-Joyner brža od nje. Sa šangajskih 10.64 (najbržom utrkom u posljednjih 21 godinu) preskočila je i Marion Jones čiji rezultat, unatoč priznanju dugogodišnjeg dopingiranja, IAAF još nije izbrisao. Tjedan dana ranije u Solunu, Jeter, napokon neopterećena ozljedom tetiva koja ju je pratili kroz veći dio karijere, istrčala je 10.67 što je “svjetski rekord s vjetrom u prsa”.



Neki Amerikanku smatraju čak “pravom svjetskom rekorderkom” jer su karijera, iznenadno povlačenje te rana smrt “Flo-Jo” obilježeni optužbama o dopingiranju. Drugi će, pak, već sada sumnjati i u Jeter jer ju trenira John Smith (bivši učitelj Mo Greenea) kojeg je Ato Boldon u javnom pismu optužio za skriveno dopingiranje svojih atletičara i tome pripisuju njen ogroman ovogodišnji napredak.



Pet najbržih utrka na 100 metara



Atletičari



9.58 (+0.9)    Usain Bolt    16. 8. 2009., Berlin



9.69 (0.0)    Usain Bolt    16. 8. 2008., Peking



9.69 (+2.0)    Tyson Gay    20. 9. 2009., Šangaj



9.71 (+0.9)    Tyson Gay    16. 8. 2009., Berlin



9.72 (+1.7)    Usain Bolt    31. 5. 2008., New York



Atletičarke



10.49 (0.0)    F. Griffith-Joyner      16. 7. 1988., Indianapolis



10.61 (+1.2)    F. Griffith-Joyner    17. 7. 1988., Indianapolis



10.62 (+1.0)    F. Griffith-Joyner    24. 9. 1988., Seul



10.64 (+1.2)    Carmelita Jeter    20. 9. 2009., Šangaj



10.65 (+1.1)    Marion Jones    12. 9. 1998. Johannesburg





Hrvoje Slišković
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2025 04:14