Od deva koje žive u Wiltshireu do poskoka u Redditchu, prava menažerija divljih životinja živi u domovima diljem Velike Britanije. Prema podacima dobrotvorne organizacije za zaštitu divljih životinja Born Free, više od 200 divljih mačaka, 250 primata i 400 otrovnih zmija žive u domaćim okruženjima diljem Engleske, Walesa i Škotske, a na popisu su i kobre, krokodili, tigrovi, klokani, lavovi, lemuri, bizoni...
Mark Jones, veterinar organizacije Born Free, rekao je da su ove brojke zabrinjavajuće, posebno zato što je tek manji dio tih životinja živi na farmama. Većina njih smještena je u stanovima i kućama.
Podaci su dobiveni pregledom broja privatnih dozvola koje su lokalne vlasti izdale za životinje koje su prepoznate kao opasne prema Zakonu o opasnim divljim životinjama iz 1976. godine. Ove brojke vezane su za životinje koje nisu u ZOO vrtovima, jer su za to potrebne drugačije dozvole.
Trenutno u Velikoj Britaniji postoji više od 2700 životinja koje se smatraju opasnima, a kućni su ljubimci. Kako piše Guardian,došlo je do porasta, jer ih je 2022. godine bilo dvjestotinjak manje.
- Stvarno smo zabrinuti što se pokazalo da je ljudima prilično lako dobiti dozvole za ove životinje, koje zapravo ne pripadaju u domove ljudi. Divlje životinje nisu uzgajane da žive na ovakvim mjestima, u neposrednoj blizini drugih ljudi i postavlja se pitanje dobrobiti životinje, kao i zdravlja, ali i opće sigurnosti - rekao je Jones.
Problematično je i odakle dolaze neke egzotične životinje. Otvoreno je pitanje jesu li ulovljene u divljini i dovedene za ljubimce (umjesto da budu kupljene iz uzgoja, ako za tu vrstu postoji), što bi moglo imati posljedice na očuvanje populacije nekih životinja.
Glasnogovornik Ministarstva za okoliš, hranu i ruralna pitanja rekao je kako svatko tko želi držati životinju obuhvaćenu Zakonom o opasnim divljim životinjama mora podnijeti zahtjev za dozvolu, nakon čega se pregledava prostor u kojem će ona živjeti. Tvrdi da to nije tako jednostavno.
- Ovaj zakon redovito imamo pred sobom kako bismo osigurali da učinkovito štiti javnost. Također smo povećali maksimalnu zatvorsku kaznu za okrutnost prema životinjama na pet godina, a i donijeli smo zakon koji zabranjuju držanje primata kao kućnih ljubimaca - istaknuo je glasnogovornik.
No iz organizacije Born Free osporavaju potonju točku.
- Ono što vlada provodi je sustav licenciranja privatnih posjednika. Kao rezultat toga, ostat će legalno daljnje držanje, uzgoj i trgovina primata koji se drže u privatnom vlasništvu sve dok posjednik dobiva odgovarajuću dozvolu - poručili su.
.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....