Stanovnike Sjevernog otoka na Novom Zelandu zapanjila je vijest da je u Northlandu, na krajnjem sjeveru otoka, 11-godišnji dječak pronašao zmiju otrovnicu. Na tom području, naime, zmija nikada nije bilo, piše Guardian.
Životinja se pojavila još u svibnju, na plaži, a 11-godišnjak ju je, ništa ne sluteći, strpao u svoju torbu i otišao u obližnju trgovinu kako bi ih zamolio da mu daju kutiju u kojoj će zmija, njegovi novi ljubimac, živjeti. Prodavač mu je tada rekao da je riječ o morskoj zmiji, pa ju je dječak stavio u kantu i krenuo kući, no zmija nije preživjela putovanje.
- Nisam znao što sad da radim pa sam joj odrezao glavu, stavio je u vreću i bacio u smeće - ispričao je kasnije novinarima.
Na Novom Zelandu općenito je vrlo malo predatora koji mogu biti opasni za ljude. U zemlji nema krokodila, medvjeda, vukova ni škorpiona, a sve do ovog otkrića vjerovalo se da nema ni zmija.
No, ovo je samo jedno u nizu otkrića otrovnih zmija ove godine, jer su stanovnici dosad snimili brojne primjerke diljem Sjevernog otoka. Fotografije su dospjele u medije, ali i izazvale zabrinutost lokalnog stanovništva jer zemlja nema, s obzirom da za to do sada nije bilo potrebe, nikakvu zalihu protuotrova.
- Ne znamo ništa o zmijama. Ljudi se na Novom Zelandu ne znaju ponašati u njihovoj blizini, ne znaju ih čak ni prepoznati, a kamoli znati jesu li otrovne ili ne. Nekada ih naprosto smatraju domaćim jeguljama - kaže stručnjak Clinton Duffy.
No, ne radi se samo o Novom Zelandu. Zmije karakteristične za topla mora počele su se pojavljivati u regijama u kojima ih ranije nije bilo, poput Japana, Južne Koreje i Kalifornije. Istraživači su u časopisu Klimatske promjene i ljudsko zdravlje objavili kako morske zmije šire svoje područje i dolaze u kontakt s ljudima na krajnje neočekivanim lokacijama.
- Proteklih godina morske smo zmije zatekli na područjima gdje ih nikada nije bilo, bilo da se radi o vrlo dubokim vodama ili na vrlo neobičnim nadmorskim visinama - kaže Vinay Udyawer, znanstvenik s Australskog instituta za maritimne znanosti.
Iako se razlozi za te promjene još uvijek ne znaju, vjeruje se da je sve posljedica globalnog zatopljenja i porasta temperature oceana, kao i sve jačih oluja koje zmije tjeraju na sigurno.
- Vjerojatno su promjene temperature mora u tim regijama uzrokovale to da područja postanu privlačnija morskim zmijama. One bi mogle biti dio šire priče o vrstama koje dosad nisu nastanjivale Novi Zeland, a sada bi mogle kako vode postaju toplije - zaključuje Udyawer.
Najčešće se susreću žutotrbuhe morske zmije (Hydrophis platurus), izuzetno otrovne, ali i neagresivne zmije koje su česte u toplim oceanima. Život provode u oceanima, a na obalu dolaze rijetko, uglavnom kada ih valovi nanesu. Najsretnije su u vodi pri temperaturi od oko 20 stupnjeva. Prosječna temperatura mora u Northlandu trenutno je upravo oko 20 stupnjeva, pa znanstvenici i u tome vide dio razloga.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....