AKTIVNE SU

Gusjenice gubara prijetnja su prirodi i ljudima, izazivaju jake alergije...

One su lako prepoznatljive po crvenim i plavim točkama na leđima, ali i po oštrim dlačicama

Gusjenica leptira Lymantria dispar

 Sebastian Willnow/dpa/profimedia

Leptir gubar (Lymantria dispar), poznat i kao gubar glavonja, jedan je od najvećih štetnika u našim šumama, a posljednjih godina sve češće napada i voćnjake. Njegova gusjenica može uništiti stabla hrasta, ali i voćke poput marelica, krušaka, jabuka i šljiva. U nedostatku tih vrsta, može se prilagoditi i hraniti borovima, jelama ili smrekama, a zabilježeno je da se prehranjuje na više od sto različitih biljnih vrsta. Nakon njihova pohoda, stabla ostaju ogoljena i podložna sušenju.

Gusjenice su lako prepoznatljive po crvenim i plavim točkama na leđima, ali i po oštrim dlačicama. Kada se dlačice odlome, luče tekućinu koja kod ljudi može izazvati opekline, alergijske reakcije ili iritacije kože i dišnih puteva, piše Slobodna Dalmacija.

Gusjenice izlaze iz jaja u proljeće i odmah počinju hranjenje lišćem stabala. Njihova populacija naglo raste svakih nekoliko godina, osobito na mediteranskom području, iako ne postoji precizna periodičnost u njihovom pojavljivanju.

Štete koje uzrokuje gubar su iznimno velike, posebno u šumarstvu. Gusjenice mogu izazvati golobrst – uništavanje lišća stabla, čime se smanjuje vitalnost stabla i povećava rizik od njegova sušenja. To uzrokuje smanjenje rasta stabala i smanjenje ekonomske vrijednosti šuma, no na mediteranskom području problem postaje još ozbiljniji. Sušenje stabala može dovesti do ogoljavanja tla, povećavajući opasnost od erozije i smanjenja biološke raznolikosti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. ožujak 2025 10:41