Stara je izreka da ljubav ide kroz želudac i prilično je ispravna. Nije da samo ljudi vole hraniti one koje vole - tako je to i u životinjskom svijetu. Ova dva vodomara dokaz su da je ta teorija itekako točna. Jedan od njih netom prije ulovio je ribu i odlučio je pokloniti ženki. Fotograf John Scamell objasnio je kako već godinama proučava ove ptice, pa mu je njihovo ponašanje jasno.
- Ovo je tipično za vodomare u vrijeme udvaranja. Čuo sam njihovo glasanje, pa sam se tiho prišuljao i primijetio ih kako stoje na deblu. Bio je to nevjerojatan, prekrasan prizor. Uživao sam gledajući mužjaka kako ženki dodaje ribu i sretan sam što sam to uspio snimiti- ispričao je Scamell.
Vodomara (Alcedo athis) najčešće vidimo u niskom letu, uz površinu vode ili uz obalu. Tek ako imamo sreće, sletjet će na obližnju granu i pokazati se u svom sjaju, piše portal Priroda Hrvatske.
Tad se vidi njegovo raskošno perje. Gornji je dio tijela plavkast, a ovisno o kutu gledanja može biti od tamnoplavo zelene do zelenoplave s još dodatnom svjetlucavom, tirkiznom prugom. Pera na pokrilju imaju azurnoplave vrhove, što daje dojam lagane pjegavosti. S donje je strane hrđastocrven do kestenjastosmeđ, osim na bijelom vratu. Kljun je u ženke s donje strane dijelom narančastocrven, a u mužjaka crn. Rep je kratak, a noge male, ali kljun je dugačak.
Njime hvata ribu, ali i kukce i njihove ličinke, račiće i punoglavce. S promatračnice prati ribice i kad odabere jednu, strmoglavljuje se u vodu “na glavu”. Ako ima sreće, u kljunu će zamlatarati ribica s kojom se vraća na granu da bi je na miru pojeo. Ako treba, prvo će je lupiti o granu i onda je okretati tako da joj prvo guta glavu. Ako nema kakve debele i čvrste grane za promatračnice, zna najprije lebdeći čekati ribu. Kao ribolovac, vodomar traži sporije tekućice ili bistre stajaćice gdje lako lovi ribu. Zimi ga nalazimo i uz more.
Važno mu je da voda ima strmu obalu za razmnožavanje, od gline ili čvrstog pijeska. U njoj buši tunel dugačak do 90 centimetara, s komorom za gnijezdo na kraju. Na prijelazu iz veljače u ožujak počinju svadbeni letovi vodomara, a mužjak se udvara ženki donoseći joj ribice.
Poslije parenja ženka polaže 6 – 8 jaja, svaki dan jedno. Kad snese zadnje, počnu na njima naizmjence sjediti oba partnera. Inkubacija jaja traje do tri tjedna, a onda izleglim ptićima sljedeća 3 – 4 tjedna roditelji donose hranu u gnijezdo. Potom izlijeću van. Vodomari imaju redovito dva legla, katkad i tri u godini. Katkad jedan mužjak istodobno podiže dva legla s dvije različite ženke. U nas su vodomari stanarice, a u istočnim i sjevernim dijelovima Europe selice. To je široko rasprostranjena ptica Europe i Azije.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....