UGROŽENA VRSTA

Može narasti 20 metara i imati 60 tona: Ovakva grdosija vrlo se rijetko viđa u Jadranu, snimili su je kod Mljeta!

Mogu loviti na dubini većoj od tisuću metara!

Ilustrativna fotografija

 Joaquin Sarmiento/afp/profimedia

Kod Mljeta je viđen kit vrste ulješura, najveća iz skupine kitova zubana. Mogu narasto do dvadeset metara i težiti čak 60 tona, zbog čega je prizor uhvaćen kamerom u našem moru impozantan, piše N1.

Ulješure trajno obitavaju u Sredozemnom moru, a istraživanja koja provode Hrvatski prirodoslovni muzej i Institut Plavi svijet potvrđuju njihovu prisutnost u južnom Jadranu.

“S obzirom na to da je riječ o vrsti koja izuzetno dugo i duboko roni, istraživanje praćenjem s površine iznimno je zahtjevno. Fotografije repnih peraja i tijela omogućuju identifikaciju pojedinih jedinki.

Usporedbom fotografija jedinki snimljenih u Jadranu s katalozima drugih istraživača iz Sredozemnog mora, utvrdili smo da većina jedinki dolazi iz Jonskog mora i područja Helenskog jarka, dok su neke jedinke zabilježene čak i u dijelovima zapadnog Sredozemnog mora”, kazao je za N1 doc.dr.sc. Draško Holcer, muzejski savjetnik u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju.

Kod ovih je kitova specifično i što mogu loviti na dubini većoj od tisuću metara, u svakoj strani uske donje čeljusti imaju do 26 koničnih zuba i žive u svakom moru svijeta, osim polarnih područja. Žive oko 60 godina, a spolnu zrelost dostižu nakon osam do 12 godina.

Prema procjeni populacija koja obitava u Sredozemnom moru broji manje od 2500 jedinki, a status ove vrste u Sredozemlju je “ugrožena” prema kriterijima Crvene liste Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN), piše N1.

Snimku kita koji je viđen u okolici Mljeta možete pogledati OVDJE

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 14:54