Zamislite prizor: više od 4000 bizona, koza i golubova je zaklano. Njihova krv se slijeva s mjesta na kojima su žrtvovani. Sve to događa se pred očima ljudi koji zahtijevaju to klanje, i to zato da bi im božica ispunila želje. Događa se to danas, u modernom svijetu, i to u Nepalu, u selu Bariyarpur, nedaleko od nepalsko-indijske granice.
Jednom u pet godina u sklopu festivala Gadhimai stradaju tisuće životinja. Tamošnji aktivisti su zgroženi i nazivaju to užasnim krvoprolićem te pokušavaju navesti vladu da to zabrani. Vlada tvrdi da radi na tome, no ako se pita 4200 životinja koje su ove godine izgubile glavu na tom festivalu, to što čini i nije pretjerano učinkovito.
Još 2016. je godine Nepalski vrhovni sud naredio postupno ukidanje prakse žrtvovanja životinja. Prije je na taj način stradavalo i po pola milijuna životinja, a cilj je bio smanjiti taj broj. Zato je, kako za CNN Shyam Prasad Yadav, gradonačelnik Gadhimaija, ove godine nastradalo njih ‘samo‘ 4200. Sve to u ime običaja starog više od 200 godina.
- Ovo se događa samo jednom u pet godina. Moja će obitelj žrtvovati bivola. Moramo to učiniti jer nas božica čuva ako to napravimo. Postupak je dio naše kulture, naše tradicije, i nitko to nikada neće moći zaustaviti - rekao je Upendra Kushwaha, jedan od onih koji u festivalu sudjeluju.
I dok je njemu lijepo, mnogi koji su festival promatrali kažu da je on toliko užasan da se ne može opisati riječima. Volonteri zato godinama rade na terenu: senzibiliziraju djecu u školama, održavaju sastanke s lokalnim stanovništvom, provode akcije podizanja svijesti... To je ipak donijelo neke rezultate. Recimo, u hramovima se sada, umjesto žrtvovanja životinje, može ostaviti neki novčani iznos. Žene su te koje češće posežu za tim humanijim rješenjem.
Prije ovogodišnjeg festivala, aktivisti su se mobilizirali na granici s Indijom, koja je blizu mjesta održavanja festivala, da bi policiji pomogli presresti i zaplijeniti životinje za koje se sumnja na to da se prevoze na žrtvovanje.
- Spašavali smo bivole iz kamiona, koze prokrijumčarene u šalovima na motociklima, kokoši obješene naopačke na nogama na bočnim stranama vozila i košare s golubovima. Patnja koju ove životinje podnose je jako uznemirujuća i jako nepotrebna - kaže Arkaprava Bhar iz organizacije Humane Society International India.
Sve u svemu, aktivisti su spasili više od 750 životinja, uključujući 69 bivola, 325 koza, 328 golubova i dvije kokoši, koje će biti udomljene ili puštene u divljinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....