Nova studija objavljena u časopisu One Earth istražuje povezanost između očuvanja morske bioraznolikosti, ljudskog zdravlja i dobrobiti. Rezultati sugeriraju da zaštićena morska područja mogu biti korisna i za planet i za ljude, piše portal Green.
Zaštićena područja su dijelovi oceana koje vlade zakonski priznaju kao važne za očuvanje mora, a u njima su ograničene ljudske aktivnosti. Kada neka vlada proglasi morsko područje zaštićenim, obično ondje više nije dopušteno stanovati, ribariti, graditi turističke objekte, uzgajati ribe ili crpiti naftu. Pravila variraju ovisno o lokaciji, ali cilj je omogućiti prirodi da napreduje smanjenjem ljudskog djelovanja.
S obzirom na planove proširenja zaštite oceana u okviru UN-ovog cilja “30×30” (zaštita 30 posto svjetskog kopna i oceana do 2030.), važno je razumjeti kako će to utjecati na ljude i prirodu. Studiju su proveli WWF, Institut za javno zdravstvo Sveučilišta Harvard i morski laboratorij Sveučilišta Duke. Tim, predvođen znanstvenikom Danielom Vianom, pregledao je sve znanstvene članke od 1973. godine, a koji su istraživali utjecaj zaštićenih morskih područja na ljude.
Otkrili su da je više od 60 posto od 234 pažljivo praćenih zaštićenih morskih područja diljem svijeta pokazalo poboljšanja i u očuvanju prirode i u dobrobiti ljudi. Neka područja dopuštaju “održivo korištenje” kroz određene ribolovne aktivnosti, poput korištenja udica i zamki koje ne oštećuju osjetljiva staništa kao što su koraljni grebeni.
Studija objašnjava da ulaganje u morska zaštićena područja izravno koristi zdravlju i životima ljudi koji žive u blizini. Povećani ulov ribe i drugih morskih plodova, kao što su školjke i morske trave, obično donosi ove prednosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....