NJUŠKICE

Novi stanari osječkog ZOO: Najmanji su to primati na svijetu, a u divljini ih je ostalo oko šest tisuća

Pinč tamarini služe kao pokusna životinja u medicinskim istraživanjima, pa ih trenutačno veći broj živi u zatočeništvu nego u prirodi

Pinč tamarin
 

 Osijek ZOO

Iz osječkog ZOO vrta objavili su kako imaju nove stanovnike. Radi se o pinč tamarinima, malenim i energičnim majmunima, koji su im stigli iz mađarskog Szeged ZOO. Dva su i smještena su na samom ulazu i zgradu Akvarija i terarija.

Ovi su majmuni podrijetlom iz sjeverozapadne Južne Amerike, dugi tek 20-25 centimetara i teški oko 400 grama. Žive u krošnjama tropskih kišnih šuma, te otvorenih šuma. Dugo, lepršavo bijelo krzno na glavi prepoznatljiva je odlika ovih tamarina, koji žive na vrlo malom području Kolumbije.

Poput mnogih marmozeta i tamarina, i ova vrsta ima raznoliku prehranu, a mužjaci i starija braća pomažu u brizi za mladunce noseći ih na leđima. U skupini 10-12 životinja pari se samo jedan par, a u 4 od 5 trudnoća ženka nosi blizance.

Pinč tamarini služe kao pokusna životinja u medicinskim istraživanjima, pa ih trenutačno veći broj živi u zatočeništvu nego u prirodi.Ta je informacija posebno mučna ako se ima na umu da im je životni vijek oko 23 godine, što znači kako se dugo ‘koriste‘ u svrhe istraživanja.

- Jedan je to od najrjeđih primata na svijetu, a u divljini ih je ostalo svega oko šest tisuća. Prema Crvenoj listi IUCN kritično su ugrožena vrsta - poručili su iz ZOO.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 13:49