TOČKICE

Općina na Makarskoj rivijeri gdje su svi ludi za psima: Napravili zabavu posvećenu jednoj pasmini

U čast stote obljetnice osnutka studija, ali i početaka turizma, u Zaostrogu je otvoren “Selfie Dalmatian Wall”
 Ante Šunjić

U općini Gradac, smještenoj na samom kraju Splitsko-dalmatinske županije, obožavaju životinje. Već smo pisali o tome kako Općina financira kastracije mačaka, hrani ih se, a u srcu sezone dokazuju koliko su im psi dragi. Ne samo da vlasnici imaju veliku plažu na koju mogu doći sa svojim ljubimcima, nego je njima dozvoljeno nakon 19 sati doći na gotovo svako plažu.

Iako vole sve pse, neki su im posebni. Odnosno, jedna pasmina - dalmatiner. Nakon manifestacija „Black and White – Dalmatian Dog Night“ održanih u mjestu Zaostrogu, zbog velike uspješnosti i atraktivnosti, manifestacija je održana i u Brelima, Podgori, Tučepima, Drašnicama, Igranima, Živogošću, Makarskoj, Gradcu, Drveniku i Vrgorcu, piše Dubrovački.

Jedna od najpoznatijih pasmina na svijetu, proslavljena kroz Disneyev film “101 dalmatinac” dobio je ime po pokrajini Dalmaciji, za koju se smatra da je izvorno mjesto podrijetla dalmatinskog psa. Kroz povijest je poznat pod nazivima “dubrovački gonič” i “dalmatinski ptičar”.

Zapisi o dalmatinskom psu pronalaze svoje korijene u Đakovu, u zabilješci biskupa Petra Bakića iz 17. stoljeća, gdje je pas zabilježen pod imenom “canis dalmaticus”. Osim toga, jedan od najstarijih prikaza cijelog dalmatinskog psa nalazi se u franjevačkom samostanu u Zaostrogu, na slici “Posljednje večere”, nepoznatog autora nastaloj između 1710. i 1750. godine.

U razdoblju između 13. i 19. stoljeća, dalmatinski je pas postao dragocjeni predmet trgovine, razmjene i poklona među dubrovačkim pomorcima, koji su bili privučeni njegovom jedinstvenošću. Zbog toga je ova prepoznatljiva pasmina pronašla svoj put širom svijeta, nošena dalje njihovim putovanjima.

U čast stote obljetnice osnutka studija, ali i početaka turizma, u Zaostrogu je otvoren “Selfie Dalmatian Wall”, izložbeni crno-bijeli postav namijenjen fotografiranju, koji na originalan način tematizira Dalmaciju i dalmatinskog psa. Zadivljujući crno-bijeli uzorak iz prirode interpretiran je u prostoru inspiracije, zabave, mašte i ugode.

- Suradnjom više turističkih destinacija, želimo još snažnije istaknuti ljepotu i čaroliju brenda dalmatinskog psa i to na datum 26.8., – Međunarodni dan pasa – i tako pokrenuti značajno godišnje događanje i otvoriti platformu za buduće programe koje će u konačnici privući i veći broj posjetitelja.

Upravo ovakvi jedinstveni događaju utječu na stvaranje slike o destinaciji, podižu kvalitetu turističke ponude, razvijaju kulturni turizam i doprinose stvaranju prepoznatljivog imidža Dalmacije kao prekrasne regije s nebrojenim posebnostima“, rekla je Božena Delaš, organizatorica manifestacije.

U Zaostrog, gdje je bio centralni događaj, stigla je Jelena Mateljak, direktorica TZ Gradac.

- Ujedinjeni u Zaostrogu, u crno- bijelim kombinacijama stigla su djeca iz Podace, Brista i Gradca. U veseloj radionici i mnoštvom kombinacija za Selfie dalmatian wall svi su uživali u parku s Maxom, koji je gotovo bio zvijezda dana. Umjetnik Tonči Alač od srca je slikao i poklanjao svoje crteže, a umjetnica facepaintinga Ana Šarić Martičić oslikavala je lica motivima psića - istaknula je Mateljak.

Mnogi ne znaju, dalmatinski pas proglašen je hrvatskom autohtonom pasminom za koju je zaslužna i dr.sc.Ivana Baka iz čije je uzgajivačnice Excellent Max od Motovuna u vlasništvu Brune i Franke Radišić, sada star dvije godine, koji je osim divnog temperamenta u samo nekoliko izložbi postao šampion Hrvatske i proglašen najljepšim psom suprotnog spola.

- Dalmatinski psi su izuzetno inteligentni, energični i brzo uče, vole djecu i vrlo su privrženi vlasniku. Osim iznimne inteligencije krasi ih i njihova elegantna građa tijela i dostojanstveno držanje. Moramo naglasiti da je dalmatinski pas izuzetno snažan pas unatoč elegantnoj posturi i kretanju te je jedini pas koji se smije. Za Maxa sve - rekle su simpatične Bruna i Franka,

I

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 14:23