Dvije velike crne mambe, obje dugačke više od dva metra, snimljene su u žestokom okršaju u jednom dvorištu. Riječ je o sukobu dva mužjaka, koji je trajao duže od pola sata, a snimljen je u Queensburghu u Južnoj Africi.
Veća zmija pokušava je nadjačati manju, napisao je Nick Evans. On je na Facebooku objavio snimku sukoba i pojasnio kako su se životinje vjerojatno sukobile oko ženke, jer su sad u sezoni parenja.
- Čovjek je pogledao kroz prozor spavaće sobe i vidio isprepletene zmije. Tijekom karijere sam vidio sukove mambi, nekoliko puta, ali nikad nisu ovako dugo trajali. Zanimljiv je način njihove borbe - one se ne grizu, nego se hrvaju dok se jedna ne preda. Stanari, naravno, nisu bili sretni što vide ove otrovnice toliko blizu - pojasnio je i dodao kako su zmije ulovljene. Nije to bilo teško, jer su se umorile od borbe. Tada su izmjerene i puštene dalje od ljudi.
Crna mamba je reputaciju najsmrtonosnije zmije zaradila zbog vrlo snažnog neurotoksinskog otrova (prema LD 50 mjerilu, 0,28 mg/kg njenog otrova dovoljno je da ubije polovicu članova testirane grupe životinja, obično miševa) kojeg je u stanju ubrizgati u vrlo velikim količinama. Prosjek je oko 120 mg po ugrizu, iako se u iznimnim slučajevima ta brojka penje i do 400 mg.
Otrov crne mambe spada među šest/sedam najjačih kad su u pitanju zmije (prvi je kopneni tajpan koji nije usmrtio ni jednu osobu, uglavnom jer živi u australskoj zabiti te gotovo nikada ne napada čovjeka) te se pretpostavlja da je između 10 i 15 mg dovoljno da ubije odraslog čovjeka, što znači da bi prosječan ugriz bio dovoljan da usmrti do desetak osoba, a iznimno jak gotovo 30. Koliko je opasna, svjedoči činjenica da je svaki njezin ugriz otrovan (dakle nema "suhih" ugriza kad ne ubrizga otrov), a smrtnost je 100 % ako žrtva ne primi protuotrov - štoviše, 14% osoba koje je primilo protuotrov za ugriz ove zmije na kraju ne prežive.
Osim što ih se smatra najsmrtonosnijim zmijama, crne mambe poznate su i kao najbrže zmije te se na kraćim relacijama mogu kretati i do 16 km/h. Što se tiče njihove naravi, priče o njihovoj agresivnosti su uglavnom pretjerane. Riječ je o vrlo sramežljivim gmazovima koji će radije pobjeći nego se sukobiti s potencijalnom prijetnjom.
No, ako nemaju kamo pobjeći pretvaraju se u itekako opasnog protivnika - u tim će situacijama crna mamba glasno siktati, podići i do trećinu tijela sa zemlje u napadački položaj i širom otvoriti crna usta. Ako napadač ne odustane, mamba je u stanju ugristi žrtvu i do 12 puta u vrlo kratkom rasponu vremena, prilikom čega može ubrizgati dovoljno otrova da odrasla osoba umre zbog zatajenja dišnih organa i za manje od 20 minuta, iako se taj period može protegnuti i do 3 sata, ovisno o zdravlju i fizičkom stanju žrtve, kao i dijelu tijela gdje je nastupio ugriz. Srećom, zbog njihove plahe naravi, ali i strašne reputacije među populacijom gdje žive, fatalni susreti s ljudima su mnogo rjeđi nego u slučajevima nekih drugih otrovnica na afričkom kontinentu.
Prema neslužbenim procjenama zmije godišnje ugrizu oko pet milijuna ljudi diljem svijeta, od čega i do sto tisuća tih ugriza rezultira smrću. Najveći dio smrtnih slučajeva otpada na indijski potkontinent na kojem "hara" takozvana velika indijska četvorka (indijska kobra, Russellova ljutica, obični krait i pješčana efa), koje su odgovorne za gotovo 45 tisuća fatalnih ugriza. Iako su iznimno otrovne, za veliki broj smrtnih slučajeva uz jačinu njihovog otrova jednako je odgovorna i činjenica da se nalaze na gusto naseljenim područjima u kojima protuotrov i adekvatna medicinska skrb uglavnom nisu dostupni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....