Problem plutajućeg otpada, prvenstveno plastike, pogađa sva mora i oceane. Povećana potrošnja ovog jeftinog i sveprisutnog materijala u kombinaciji s lošim upravljanjem otpadom razlog su velikim količinama koje završavaju u moru.
Otok Mljet izložen je velikim količinama morskog otpada. Obala s južne strane Nacionalnog parka Mljet izložena je udarima juga koje uvale zatrpa otpadom tijekom jeseni i zime kada ovaj vjetar dominira, objavili su iz tog parka.
- Kako bi se zaštitila jezera, u Solinskom kanalu koji ih spaja s otvorenim morem sagrađena je brana 2003. godine. Sastoji se od dva kraka koji nisu međusobno spojeni, ali se pod određenim kutom pružaju s obale prema središtu kanala i „hvataju" plutajući otpad kojeg donosi morska struja, istovremeno omogućujući plovidbu brodicama lokalnog stanovništva.
Svaki krak građen je od dva reda čelične mrežaste ograde koja završava neposredno pod morskom površinom kako bi se omogućio neometan prolaz ribama i drugim morskim organizmima, a zaustavio plutajući otpad. U sustavu zaštitne ograde nalazi se i plutajuća brana koja se prilagođava morskoj razini, te zaustavlja manje komade otpada, najčešće stiropora, a tu je i za slučaj iznenadnog onečišćenja naftom - objavili su.
Ova plutajuća brana pokazala je pozitivne rezultate u zaustavljanju otpada, ali iako su materijali korišteni za izgradnju brane izdržljivi i otporni na morske uvjete postoje i određeni izazovi. Naime, nepredvidive vremenske prilike, sve češće oluje, snažni vjetrovi i morske struje, uz sve veće količine otpada uzrokuje trošenje brane s godinama.
- Upravo zato je ovih dana dotrajala plutajuća brana zamijenjena novom, koja će nastaviti osiguravati zaštitu ekosustava jezera Nacionalnog parka Mljet - istaknuli su.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....