SLATKI BODLJIKAVCI

Počinje sezona malih ježeva: Evo kako im sve možete pomoći da prežive u ovo doba godine

Osim što su vrlo drage, ovo su i korisne životinje. Svi kroz čija dvorišta oni prolaze nemaju problema s puževima i raznim insektima

Jež

 Helga Schmitt/Panthermedia/Profimedia

Počinje sezona malih ježeva pa u ovo doba godine svi obično nastojimo paziti na te životinjice. Posebno zato što su sada obitelji ježeva česte u našoj okolini, pa i na našim prometnicama. Tamo mnogi od njih stradavaju i to samo zato što automobile tretiraju kao i sve ostale predatore. Kad im se približi nešto veliko i opasno, rade ono što u prirodi uvijek pomogne: sklupčaju se u lopticu. Zbog toga, jasno, nemaju nikakve šanse kad dolazi automobil. Baš zato stručnjaci pozivaju da se u ovo doba godine vozi sporije: ježevi su tamni, a osvjetljenja na prometnicama takva da ih se lošije vidi. Smanjena brzina može nekome bodljikavcu spasiti život.

Ježevi su vrlo drage i korisne životinje. Imate li ih kao redovite posjetioce u vrtu, oslobodit će vas puževa, zmijskih jajašaca, ličinki raznih insekata i raznih drugih napasnika koji mogu štetiti vašem vrtu. Kad u dvorištu imate ježa, ne morate koristiti toliko pesticida i insekticida.

Ježevi spadaju u porodicu sisavaca i ima ih 25 različitih vrsta. Pripadaju redu insectivora (kukcojeda) zbog čega ih vrtlari jako vole.

U hladnijim krajevima ježevi spavaju zimski san, a na proljeće ženka ježa na svijet donese 4 do 5 mladunaca. Ježeve bodlje zapravo su otvrdnute dlake, a mladunci se rađaju s mekim bodljama koje tek kasnije postaju čvrsta i učinkovita zaštita.

Ježevi najčešće stradavaju pod kotačima automobila, zatim zbog trovanja otrovima za štakore, a mogu ih pojesti i veće životinje. No maleni jež je hrabra životinjica pa je potrebno lukavstvo da bi ga se pobijedilo. Kad je u opasnosti, jež se smota u malu bodljikavu kuglu i na taj način se brani od napasnika. Međutim, lisice imaju lijek za ježevu obranu. Pomokre se po ježevima, zbog čega se oni otvore iz sklupčanog položaja i otkriju meki, ranjivi trbuh.

Ako nađete maloga ježa koji je ostao bez mame, možete ga pokušati othraniti i vratiti natrag u prirodu. No prije nego ga uzmete u ruke, svakako ih prvo operite jer su mali ježevi vrlo osjetljivi na neke bakterije koje možemo imati na dlanovima. Bebu ježa treba utopliti termoforom ili električnim grijačem, a ako je jako mali u početku ćete ga hraniti mlakim mlijekom tako da komad krpice umačete u mlijeko i dajete mu da siše ili ga hranite pomoću plastične šprice. Kad malo ojača, možete mu ponuditi salatu, jabuku, pa i kukce. Rado će pojesti i mačju hranu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 09:43