ŠTO SE DOGODILO?

Podvodni fotograf ostao u šoku: ‘Pun je ožiljaka, izgleda kao da je prošao kroz sito i rešeto‘

Riječ je o najvećem predatoru na svijetu, pa je jasno da ne bi trebao biti u takvom stanju. Brojne su teorije o tome što se dogodilo
 YouTube

Dok je snimao život pod vodom, Dean Spraakman nije ni slutio da će njegova snimka velikog bijelog morskog psa postati tako važna tema, javlja National Geographic.

Snimanje velike bijele psine već je samo po sebi uzbudljivo, ali ova je bio drugačiji - pretučena. Podvodni fotograf i snimatelj na svom kanalu Sea Dragon Films objavio je video na kojem se vidi stvorenje dugo tri metra, čija je cijela desna strana tijela, od vrha nosa do kraja peraje, prekrivena ožiljcima i posjekotinama, prenosi Slobodna Dalmacija.

Iako ranjena, veliki bijela psina na snimci mirno pliva u vodama u blizini otoka Neptuna. Spraakman je rekao da nikada nije vidio ovu vrstu u tako lošem stanju.

- To je prekrasan morski pas koji je prošao kroz sito i sito, rekao je. Iako se činilo da ju jako boli, bila je izuzetno mirna.

Njegov video izazvao je mnogo komentara na društvenim mrežama gdje su se složili da je posebno je važno reagirati ako je uzrok ozljeda čovjek. Sparkman je naveo da je njegova pretpostavka da je "glavni krivac" za ožiljke na tijelu morskog psa propeler velikog broda ili kavez za tunu u koji se morski psi često zaglave.

- Međutim, dok sam je snimao kako pliva, primijetio sam da su neki ožiljci stari, a neki svježi, dodao je i napomenuo da ga je to dodatno zbunilo.

Bilo je i onih koji su smatrali da su ogrebotine posljedica češljanja morskog psa po koraljnom grebenu, sukoba oko ženke, a možda i neugodnog susreta sa ražama. Zbog karakterističnih ožiljaka na nosu ima i onih koji misle da su to “uspomene” na susret s omiljenim plijenom – tuljanima.

Spraakman je video objavio u siječnju, ali je ovaj tjedan postao viralan. Veliki bijeli morski psi najveća su grabežljiva riba na svijetu. Njihova tijela u obliku torpeda omogućuju im postizanje brzine od 56 km/h. Procjenjuje se da ih je samo oko 5500 ostalo u australskim vodama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 16:13