NISU ŽOHARI

Postoje stvorenja koja prežive izlaganje radijaciji, a čini se da su znanstvenici otkrili koja je njihova tajna

Nova vrsta je nazvana Hypsibius henanensis, po kineskoj pokrajini Henan gdje je pronađena prije otprilike šest godina

Dugoživac, ilustrativna fotografija

 Eye Of Science/sciencephoto/profimedia

Dugoživci (tardigrade) poznate su po svojoj sposobnosti da desetljećima prežive neke od najtežih uvjeta okoliša bez hrane i vode. Ove izdržljive životinje mogu lako podnijeti razine radijacije koje bi bile smrtonosne za većinu drugih oblika života, ekstremne temperature, pa čak i preživjeti u vakuumu svemira. Neki znanstvenici misle da bi nam otkrivanje gena odgovornih za njihovu izuzetnu otpornost, osobito na zračenje, moglo donijeti niz korisnih informacija koje bismo mogli koristit za cijeli spektar postupaka: od istraživanja raka do istraživanja svemira.

I, kako piše Live Science, možda smo bliže nego ikada da otkrijemo njihovu tajnu. Kineski znanstvenici identificirali su novu vrstu dugoživca s tisućama gena koji postaju aktivniji kada su izloženi zračenju. Nalazi ukazuju na složen obrambeni sustav koji štiti DNK stvorenja od oštećenja izazvanih zračenjem.

Nova vrsta, nazvana Hypsibius henanensis po kineskoj pokrajini Henan gdje je pronađena prije otprilike šest godina, bila je svojevremeno izložena dozama radijacije mnogo puta većim od onih koje bi bile smrtonosne za ljude. Bombardiranje je utjecalo na 2801 gen dugoživca povezan s popravkom DNK, diobom stanica, metabolizmom hormona i imunološkim odgovorima, navodi se u radu objavljenom 25. listopada u časopisu Science.

Jedan od gena koji je postao najaktivniji, nazvan DODA1, čini se da se odupire oštećenjima od zračenja omogućujući dugoživcima da proizvode antioksidativne pigmente poznate kao betalaini, koji mogu izbrisati neke od štetnih reaktivnih kemikalija unutar stanica uzrokovanih zračenjem. Kada su istraživači tretirali ljudske stanice betalainima dugoživaca otkrili su da su stanice mnogo bolje podnijele zračenje od netretiranih stanica, rekao je za Nature News koautor studije Lingqiang Zhang, biolog na Pekinškom institutu Lifeomics.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 00:47