Svi oni koji sa psima odlaze na more moraju pripaziti i na poteškoće koje mogu nastati nakon kupanja. Upozorili su to iz Veterinarske ambulante Ferarica iz Rijeke, čiju objavu prenosimo u cijelosti.
-Proteklih desetak dana zaredalo se nekoliko slučajeva takozvanog “sekundarnog utapanja" pasa ili sindroma u literaturi poznatog kao "Near Drowning Syndrome" pa ponavljamo post koji smo objavili prošlo ljeto…. Apeliramo na vlasnike pasa da unatoč neuobičajenim vrućinama, što je natjeralo na more i one koji inače baš ne idu, zapamte dvije važne stvari: svi psi nisu dobri plivači i svim psima nije urođeno da znaju plivati.
Pri pokušaju plivanja može se dogoditi da pas udahne morsku vodu pri čemu dolazi do nakupljanja tekućine u plućnim alveolama. Razvije se cijeli niz simptoma od kojih je najočitije otežano, brzo i plitko disanje, pokušaji povraćanja i kašljanja, pas je bezvoljan i onemoćao. Vrlo mala količina udahnutog mora, samo jedan mililitar na kilogram tjelesne težine - što je jedna mala žličica na psa od 5 kilograma - dovoljna je da uzrokuje velike probleme. Simptomi se mogu pojaviti tek nekoliko sati nakon kupanja u moru pa čak i drugi dan, što može zbuniti vlasnike jer je teško povezati naknadne simptome s kupanjem koje je tome prethodilo.
Ako primijetite navedene simptome, hitno se javite veterinaru. Stanje je vrlo ozbiljno i zahtijeva liječenje oksigeniranjem i intravenoznu tekućinsku terapiju.
Mogu stradati čak i iskusni plivači, ako rone i hvataju predmete s morskog dna. Posebno je nezgodno plivanje po valovima. Ni u kojem slučaju psa se ne smije nasilno tjerati da pliva, već učenje plivanja mora biti postepen proces.
Pratite vašeg psa, poštujte njihova ograničenja kada su u pitanju visoke temperature i nikako ih ne tjerajte silom u bilo kakvu vodu - stoji u objavi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....