NAGON ZA MIGRACIJOM

Zašto se ćelavi ibisi koji dođu u Hrvatsku svako malo izgube? Evo što kažu stručnjaci...

Skretanje s puta ne predstavlja nužno opasnost, no nosi svoje rizike

Ćelavi ibisi u letu
 

 BIOM

Zadnjih nekoliko godina, otkako ćelavi ibisi dolaze u našu zemlju, svjedoci smo toga da svako malo neki od njih zaluta. Odu južnije i treba im neko prije nego shvate što treba raditi, pa se vrate na ‘pravi put‘, odnosno, krenu prema sjeveru Italije. U Toskani im je hranilište, tako da je to njihov cilj.

Što se događa i zašto se kod nas gube pitali smo stručnjake iz udruge BIOM. Oni su nam pojasnili da se radi o pticama koje su puštene iz zatočeništva te su naučene seliti do Toskane. Ibisi imaju urođen nagon za migracijom, no put trebaju naučiti od starijih ptica.

- Alpske ibise na put vode ljudi koji ih prate u lakim letjelicama sve do zimovališta. Kako su odrasle ptice naučile rutu kojom trebaju ići i uspostavile svoj selidbeni put, danas dio mladih ptica prati njih. Mlade jedinke opremaju se malim GPS odašiljačima pomoću kojih se satelitski prate u slučaju da im se nešto dogodi - pojašnjavaju.

U Hrvatskoj i općenito na Balkanu viđamo upravo ptice iz reintroducirane alpske populacije ćelavih ibisa koje zalutaju na svom putu u Toskanu, odnosno, na jesenskoj migraciji na zimovalište. Uglavnom se radi o mladim, spolno nezrelim jedinkama, ali i o odraslim pticama, koje skrenu s uobičajene rute, a kako imaju nagon za migracijom nastave letjeti južno na istočnoj strani Jadrana.

- Ćelavi ibisi vode se do Italije od 2014. a zadnjih nekoliko godina, kada ih sve više migrira, viđamo ih i u Hrvatskoj, ponekad manja jata, ponekad same jedinke. Skretanje s puta ne predstavlja nužno opasnost. Ako je vrijeme povoljno i ptice nađu povoljna mjesta za odmor i hranjenje prezimit će ovdje i vratiti se na svoja gnjezdilišta. No kako je riječ o dužem putu veća je šansa da naiđu na krivolovce - pojašnjavaju.

Pitamo ih za Gipsy, ženku ibisa koja se trenutno odmara u Opuzenu. Kažu kako tamo traži hranu, a to su sitne životinje. Nije u opasnosti, osim od ljudi.

- Ona je na svijet došla u zoološkom vrtu Rosegg u Austriji 2018., a pripada koloniji u Überlingenu u Njemačkoj. Vođena je u Italiju u rezervat WWF Oasi Laguna di Orbetello od kuda se sama vratila u koloniju. Ove zime krenula je na drugačiji put i viđana je duž hrvatske obale - pojašnjavaju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 00:50