PREKRASNI PRIZORI

Čudesan događaj iznenadio Ninjane: U lagunu doletjela najveća skupina do sada viđenih ptica u Hrvatskoj

Snimila ih je Marija Dejanović, direktorica tamošnje Turističke zajednice

Plamenac u NInskoj laguni, ilustracija

 Boris Kačar/Tz Nin

Plamenci su ponovno stigli na područje ninske solane poput onih dragih turista kojima se nadate, ali niste sigurni hoće li ili neće doći.

Doletjele su neobične ptice samo dan nakon ekološke manifestacije promatranja ptica koja se održava već 15 godina, javlja portalu Zadarski Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice grada Nina koja je dolazak egzotičnih ptica zabilježila svojim fotoaparatom.

Plamenac je ptica poznata po ružičastom perju, a ove su godine u Ninsku lagunu stigli u skupini od 13 jedinki, odnosno šest parova te jedna "solo" ptica. Sve ptice su odraslije dobi što je vidljivo prema crvenim krilima i ružičastom perju na leđima, ističe Dejanović, a pripadaju skupini tzv. europskih plamenaca koji su inače svjetlije boje perja. Vjerojatno je među pernatim prijateljima neki od onih koji je već boravio u jedinstvenoj hrvatskoj laguni u Ninu.

Plamenci su i ovog puta iznenadili i obradovali Ninjane, ali i turiste kojih još uvijek ima i koji radoznalo razgledavaju krajolik i očuvanu prirodnu oazu Ninskog zaljeva. Plamenci su u Ninu rado viđeni gosti. Ovo je već peti posjet ovih egzotičnih ptica Ninskoj laguni. Prvi dolazak jednog plamenca bio je u studenom 2015. godine. Naredne 2016. tijekom rujna i listopada također je jedan mladi plamenac boravio na solani gdje se zadržao mjesec dana. Početkom rujna 2017. su tri para plamenaca sletjela u lagunu. Šest jedinki je doletjelo malo prije poznate velike poplave 2017. koja je rušilačkom snagom Ninu nanijela ogromne štete, no plamenci su se zadržali i tijekom poplave u trščacima Kraljičine plaže, a kada se vrijeme smirilo ponovno su se vratili na područje solane gdje ima dovoljno hrane za njih i tu su boravili dva mjeseca, navodi direktorica TZGN-a.

U veljači 2022. tek je jedan plamenac iznenadio Ninjane i boravio je na močvarnom području uz Kraljičinu plažu samo je par dana. Ove je godine najveća do sada skupina plamenaca posjetila Nin.

- Plamenci prema spoznaji uzimaju hranu iz močvarnih područja, a hrane se između ostalog račićem slaništarom koji utječe na boju njihovog tijela. Mladunci imaju bijelo perje koje se odrastanjem pojačava. Postoji vjerojatnost da će uslijed nastupajućih klimatskih promjena egzotični plamenci svake godine nanovo dolazili na kraći ili duži boravak u Ninsku lagunu kao odmor na putu u svoja zimovališta - ističe direktorica Dejanović.

Projekt birdwatchinga u Ninu razvija se od 2010 godine u suradnji sa stručnjacima ornitolozima, školom i građanstvom. U sklopu brojnih aktivnosti izdan je i Priručnika za promatranje ptica u Ninskoj laguni usmjeren na povećanja spoznaja i brige o ptičjem svijetu te oblikovanju birdwatchinga kao turističkog proizvoda. Ornitološko područje Ninske lagune i šireg prostora Nina dom su za evidentiranih 240 raznih vrsta ptica koje tijekom godine oduševljavaju ljubitelje prirode i prijatelje ptica. U Ninu se tijekom godine može vidjeti više od polovice ptičje populacije koja živi u Hrvatskoj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 18:18