Stalno otkrivamo nove stvari o svjetskim morima i oceanima, kao i stvorenjima koje žive na tim mjestima. Podvodna tehnologija može nam dati pogled na prethodno nedostupna mjesta, a jedan je tim znanstvenika po prvi put snimio morskog psa koji se naziva roughskin dogfish (Centroscymnus owstonii) i koji pliva duboko u Karipskom moru.
Tijekom ekspedicije kod Malog Kajmana korišten je daljinski podvodni video sustav s mamcem kako bi se saznalo više o stvorenjima koja žive na ovom području. 13. kolovoza 2023. sustav je postavljen na dubinu od 1054 metra i tada je zabilježio ovog morskog psa kako dolazi provjeriti mamac – u ovom slučaju, radilo se o 500 grama sardina. Radi se o prvoj snimci te životinje u Karipskom moru, kao i na Kajmanskom otočju.
Ona je prvi put otkriveni u Japanu, ali su nakon toga viđeni i na drugim mjestima. Riječ je o malenim morskim psima koji su dugi oko 120 centimetara. Gotovo sve što o njima znamo dolazi od onih Centroscymnusa koji su bili slučajan ribolovni ulov. Zato je ova snimka toliko važna, a posebna je i po tome što su na njoj čak tri ove životinje. One su ispred kamere prošle ni više ni manje nego 54 puta, a zabilježeno je punih 11 minuta kadrova punih njihova kretanja.
- Ova studija naglašava kako podvodni video sustav može biti koristan alat u istraživanju morskih dubina i bioraznolikosti te uspješno dopuniti našu bazu znanja o biologiji dubokomorskih vrsta morskih pasa - napisali su autori studije koja je objavljena u časopisu Journal of Fish Biology, piše IFL Science.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....