Živi list (Phyllium philippinicum) zanimljiv je maleni stvor. Riječ je o kukcu iz reda paličnjaka te porodice Phylliidae. Ovi malci žive na području Filipina, u tropskim šumama, i zaista nisu veliki. Narastu, naime, između 5.5 i 8 centimetara.
Imaju spljoštena tijela pokriveno velikim krilima koja vjerno oponašaju izgled lista. Svijetlo zelene su boje, no na rubovima imaju i malo smeđe boje. Odrasle ženke veće su od mužjaka. Hrane se lišćem kupine, maline, hrasta, ruže i guave.
Nakon stadija jaja koji traje četiri do pet mjeseci, dolazi stadij ličinke koji traje pet do šest mjeseci te stadij odraslog kukca koji traje šest do devet mjeseci, kažu iz ZOO Zagreb, gdje se mogu vidjeti ovi malci. Prolaze kroz nepotpunu preobrazbu što znači da mladi već nakon izlaska iz jaja nalikuju odraslima i ne moraju se potpuno promijeniti da bi izgledali kao odrasli. Nakon svakog presvlačenja ličinke postaju sve veće i sve sličnije odraslima. Mlade jedinke ne mogu jesti lišće koje je neoštećeno, stoga kada ih se drži u zatočeništvu, potrebno je obrezati rubove listova kako bi mogli jesti.
Tijekom dana miruju dok su noću aktivniji. Imaju specifično kretanje „stani-kreni“ koje izgleda kao da list pokreće vjetar. Zanimljivo je da zapravo ne znamo hrani li se tko njima, a ne znamo ni koji im je životni vijek. Nisu na popisu ugroženih vrsta, ali samo zato što znanstvenici zapravo ni ne znaju koliko ovih stvorenja uopće ima u prirodi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....