REKORDER

‘Ovo mora da je greška!‘ Jedna fotografija kita kraj Zanizbara razbila je sve dosadašnje oceanografske studije

Oni obično slijede uobičajene obrasce migracije, krećući se između hranilišta u hladnim vodama i područja razmnožavanja bliže tropima

Grbavi kit, arhivska fotografija

 Paolo Picciotto/reda&co/universal Images Group/universal Images Group/profimedia/

Mužjak grbavog kita prešao je najmanje tri oceana u potrazi za seksom, pokazuje nova studija. Putovanje tog kita najduža je udaljenost za koju je zabilježeno da ju je ta vrsta prošla. Počevši od obale Kolumbije u istočnom Tihom oceanu i završivši uz obalu Zanzibara u jugozapadnom dijelu Indijskog oceana, kitova odiseja vodila ga je 13046 kilometara diljem svijeta, rekli su istraživači.

Kit je vjerojatno plivao istočno od Kolumbije, jašući na strujama u Južnom oceanu i vjerojatno je posjetio populacije grbavih kitova u Atlantskom oceanu, rekao je koautor studije Ted Cheeseman, piše Live Science.

- Ovo je uzbudljivo otkriće! Kad smo prvi put vidjeli podatke, pomislili smo da nam se negdje potkrala greška - rekao je Cheeseman i pojasnio kako ih nije samo iznenadila činjenica koliko je plivao, nego i to što je proveo neko vrijeme s drugim populacijama. Pravi istraživač, moglo bi se reći.

Grbavi kitovi obično slijede uobičajene obrasce migracije, krećući se između hranilišta u hladnim vodama u blizini polova i područja razmnožavanja bliže tropima. Poznato je da kitovi svake godine preplivaju više od osam tisuća kilometara u smjeru sjever-jug, ali nemaju tendenciju putovati daleko u smjeru istok-zapad i općenito se ne miješaju s drugim populacijama.

Putovanje preko oceana promatrano u ovoj studiji pokazuje da su migracije grbavih kitova fleksibilnije nego što su istraživači prije mislili. Dok su znanstvenici i prije povremeno bilježili slične migracije — poput slučaja ženke grbavog kita koja je preplivala 9800 kilometara od Brazila do Madagaskara između 1999. i 2001. godine — mužjak u novoj studiji postavio je novi rekord.

image
Joaquin Sarmiento/afp/profimedia/Joaquin Sarmiento/afp/profimedia

Otkriće se temelji na fotografijama koje su istraživači snimili između 2013. i 2022. godine. Slike su pokazivale istog spolno zrelog mužjaka na dvije lokacije kod Kolumbije, a zatim pet godina kasnije u Zanzibarskom kanalu, svaki put u društvu skupine kitova. Motivacija za putovanje vjerojatno je bio seks, pri čemu je dotični mužjak povećao svoje šanse za razmnožavanje miješanjem s pripadnicima druge populacije.

Drugi razlozi za kitovu neobičnu avanturu mogli bi biti povezani s promjenama u okolišu koje utječu na dostupnost hrane, klimatske promjene ili rast populacije grbavih kitova, što potiče natjecanje između mužjaka tijekom sezone hranjenja i razmnožavanja, prema studiji.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Royal Society Open Science.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 20:44