ZBUNJENI GUS

Pingvin koji je postao slavan nakon što je slučajno doplivao do Australije vraćen u divljinu

Dobio je 3,5 kilograma tijekom vremena koje je proveo na ljudskoj skrbi, a prošao je i nekoliko veterinarskih pregleda

Ilustrativna fotografija

 Ctk/alamy/alamy/profimedia

Pingvin Gus, koji je stekao svjetsku slavu nakon što je prešao oko tri tisuće kilometara od Antarktika do obale Zapadne Australije, na dugom je putu kući nakon što je pušten u Južni ocean.

Carski pingvini mogu putovati i do 1600 kilometara u potrazi za hranom. Ipak, unatoč tome, Gusov dolazak na Ocean Beach u Danskoj 1. studenog izazvao je nemalo iznenađenje.

Lokalni njegovatelji divljih životinja Carole i Graham Biddulph brinuli su se o Gusu tijekom njegovog 20-dnevnog ‘posebnog zaustavljanja‘ prije nego što je početkom ovog tjedna pušten natrag u Južni ocean.

U Facebook objavi u petak, Odjel za bioraznolikost i očuvanje (DBCA) potvrdio je kako je životinja puštena i poželjeli su ‘sigurno putovanje našem kraljevskom gostu‘.

Gus je dobio 3,5 kilograma tijekom vremena koje je proveo na ljudskoj skrbi. Prošao je i nekoliko veterinarskih pregleda prije nego je pušten.

Obitelj Biddulph, veterinar i službenik za zaštitu divljih životinja nadgledali su Gusov povratak u ocean.

- S približavanjem toplijeg vremena, bilo je nužno vratiti pingvina u njegov prirodni okoliš, gdje može napredovati - objavili su iz DBCA, piše Guardian. Procijenili su i kako je antarktički putnik ‘spreman nastaviti svoje epsko putovanje‘ zahvaljujući Biddulphovim ‘nevjerojatnim naporima‘.

- Samo putuj, Gus, i ne zaustavlja se ni zbog koga. Čeka ga dug put kući, ali vjerujem da će uspjeti. On je jedinstveno stvorenje - rekla je Carol Biddulph.

Carski pingvini su najveći od 18 vrsta pingvina, a mogu težiti i do 40 kilograma. Riječ e o veoma društvenim bićima, koja se skupljaju kako bi se ugrijala. Kad su tako stisnuti, temperatura unutar gomile može doseći 24C. Pingvini su izolirani slojevima perja i zalihama tjelesne masti - njihova stopala imaju posebne masti koje ih sprječavaju da se smrznu, sa snažnim pandžama koje se hvataju za led.

Smatraju se gotovo ugroženima, a jedine su životinje koje se razmnožavaju tijekom antarktičke zime, kada se imaju mlade tijekom najgorih vremenskih uvjeta na zemlji. Mužjaci preuzimaju brigu oko inkubacije, dok roditelji dijele dužnosti nakon što se mališani izlegu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 00:47