Čitajući vijesti koje nam stižu sa svih strana svijeta, a mahom su loše, lako je izgubiti vjeru u svijet, ljude i dobrotu. No, kako kaže Jane Goodall, ima mjesta za nadu, jer danas, za razliku od nekih drugih vremena, postoje ljudi koji se bore za dobro: za spas čovječanstva, životinja, okoliša... Ako kroz njene oči gledamo na svijet, onda u priči o lemurima i kornjača s Tajlanda možemo vidjeti nešto dobro.
Tamošnja policija je, naime, još u svibnju otkrila 1117 životinja u pokrajini Chumphon. Neke su bile žive, neke mrtve. Nije bila riječ o takozvanom hoardingu, nego o divljim životinjama koje su otete iz svojeg prirodnog okoliša kako bi ih se uzgajalo i prodavalo na crnom tržištu u Kini, Vijetnamu i Tajvanu. Ne bi dobro završile, niti jedna od njih, a radilo se o dvjema vrstama lemura i kornjača. Neke su tek ulovljene, druge su rođene u zatočeništvu.
Od tada do danas se nije znalo što s njima, a onda je objavljeno kako će se uskoro vratiti na Madagaskar, odakle su i stigle. Riječ je o životinjama koje imaju status ugroženih i zabranjeno je odvoditi ih iz njihovog doma, a kamoli ih uzgajati i preprodavati. Na Madagaskaru će biti u posebnim centrima za divlje životinje, a neke će se sigurno moći i vratiti u divljinu. One koje ne budu mogle, jer su rođene u zatočeništvu i ne bi mogle preživjeti u divljini, će ostati na ljudskoj skrbi do prirodnog kraja svojeg života.
Tajland je, inače, najveći legalni uvoznik i izvoznik divljih životinja s Madagaskara. No, unatoč tome, ilegalna trgovina je i dalje veoma snažna i nagađa se kako su brojke daleko veće od onih koje policija otkrije. Ne može se ni pretpostavljati o koliko se životinja točno radi, ističu poznavatelji situacije, ali u zadnjih nekoliko godina kontrole su strože i sve je veći broj zapljena, a samim time i spašenih životinja. No, o tome koliko su šverceri postali bahati svjedoči slučaj iz lipnja koji je ljude diljem svijeta ostavio u šoku. Tada su carinici uhitili šest indijskih državljana koji su sa sobom imali, ni manje ni više, nego sulawesi medvjedića (vrstu tobolčara), crvenu pandu, papigu i tamarina i još 86 drugih životinja, među kojima su bile i zmije te gušteri. Sve su to oni nabavili na Tajlandu i namjeravali u avionskoj prtljazi odvesti doma u Mumbai.
U ilegalnoj trgovini divljim vrstama godišnje se ostvari promet do 199 milijardi dolara, procjenjuju stručnjaci.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....