JAVNOST ODABRALA

Pticom godine koja je pred nama proglašen je - rusi svračak!

S više od 40 posto glasova ova je pjevica nadmašila ostale finaliste – morskog kulika i bjeloglavog supa

Rusi svračak

 Ian Rutherford/alamy/alamy/profimedia

U izboru za Pticu godine 2025., koji organizira udruga Biom u suradnji s Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode i ornitolozima Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) titulu je osvojio rusi svračak (Lanius collurio)! S više od 40 posto glasova javnosti, ova zanimljiva ptica pjevica nadmašila je ostale finaliste – morskog kulika i bjeloglavog supa.

Izbor za Pticu godine osmišljen je s ciljem podizanja svijesti o pticama koje su ugrožene ili suočene s izazovima očuvanja, kao i s ciljem očuvanja njihovih staništa. Svaka od nominiranih ptica suočava se s negativnim učincima ljudskog djelovanja.

Rusi svračak je ptica pjevica iz porodice svračaka (Laniidae), privlači pažnju svojim karakterističnim izgledom i specifičnim tehnikama lova i skladištenja hrane. Mužjaci su kontrastno obojeni s crnom očnom prugom nalik maski, crvenkasto smeđim perjem na leđima i krilima te svijetlo sivoj glavi. Kod ženki, a posebno kod mladih ptica, boje su zagasitije. Rusog svračka se može vidjeti na različitim tipovima otvorenih staništa sa raštrkanim drvećem i grmljem diljem Hrvatske. Svračci hranu pronalaze na tlu, u travi, ali se gnijezde u grmlju. Svoj plijen – najčešće kukce i druge beskralježnjake, ponekad ptiće ptica (rjeđe odrasle ptice), sitne sisavce i guštere – vreba s dobro istaknutih pozicija – stršaka, s kojih ima dobar pregled okolnog područja. Izvrsno je prilagođen lovu i usmrćivanju plijena zahvaljujući snažnim nogama i kandžama te krupnom kljunu s kukastim vrhom. Često ulovi više nego što u određenom trenu može pojesti pa višak hrane nabija na trnje, bodljikave žice ili vrhove grana. Nabijanje plijena na šiljke koristi i kako bi veći plijen lakše trgao na manje komade. Neprobavljene dijelove obroka, poput kostiju i krzna, izbacuje kroz usta u obliku gvalica, koje su uglavnom kuglastog oblika.

Nažalost, populacija rusog svračka opada zbog smanjenja površine staništa prikladnih za gniježđenje. Na zapadu Europe je postao izrazito rijedak, baš zbog intenziviranja poljoprivrede.

- Dodjeljivanjem titule Ptice godine 2025. rusom svračku, poziv je i svima nama na očuvanje bogatstva prirodne raznolikosti, jer je briga za gnijezdeće ptičje vrste jedna od ključnih stavki u očuvanju ekosustava - poručili su iz udruge BIOM.

Izbor rusog svračka za Pticu godine ukazuje na važnost očuvanja otvorenih staništa sa raštrkanim drvećem i grmljem koja su ovoj vrsti prijeko potrebna za gniježđenje i preživljavanje. U Hrvatskoj ga podjednako ugrožava intenziviranje poljoprivrede, pri kojoj nestaju pojedinačna stabla i živice, kao i zarastanje mozaičnih staništa u šumu i šikaru. Tradicionalni poljoprivredni krajolik, gdje su se u prostoru izmjenjivali različiti načini korištenja (travnjaci, obradivo tlo, voćnjaci, živice…) je bio idealno stanište za rusog svračka. Danas, kada taj prostor biva ili pretvoren u velike jednolične površine ili zarasta u šumu i šikaru, ova vrsta gubi stanište. Udruga Biom poziva javnost, lokalne zajednice i donositelje odluka da podrže napore za očuvanje biološke raznolikosti kroz održavanje mozaičnih staništa i očuvanje vrsta kao što je rusi svračak.

Izbor za Pticu godine u Hrvatskoj pokrenut je prije osam godina od strane ornitologa i organizacija koje se bave zaštitom ptica i prirode. Prva Ptica godine bila je bregunica (Riparia riparia). U 2018. godini, kada je izbor ponovo održan, cijela je godina bila posvećena čigrama, s posebnim naglaskom na crvenokljunu čigru (Sterna hirundo) i malu čigru (Sternula albifrons). Godine 2019. titulu Ptice godine odnijela je prepelica (Coturnix coturnix), a 2020. zlatovrana (Coracias garrulus). Šira javnost prvi je put imala priliku sudjelovati u izboru 2021. godine, čime se željelo podići svijest o važnosti zaštite ptica i njihovih staništa. Te godine Pticom godine proglašena je lastavica (Hirundo rustica), dok je 2022. titula pripala sovi ušari (Bubo bubo), a 2023. tetrijebu gluhanu (Tetrao urogallus). Prošlogodišnji pobjednik bio je gačac (Corvus frugilegus).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 16:02