UZBUDLJIVO OTKRIĆE

U Pacifiku, na dubini od 7900 metara otkriven nepoznati predator: ‘Ne znamo što je to. Reagirao je na piletinu, a ne na ribu‘

Stvorenje koje je ulovljeno savršeno je prilagođeno ekstremnom okruženju, odnosno, ograničenoj vidljivosti i ogromnom pritisku

Ilustrativna fotografija, oceanografski brod u Pacifiku

 John F. Williams/zuma Press/profimedia/John F. Williams/zuma Press/profimedia

Nova vrsta grabežljivca identificirana je u dubinama Atacama Trencha u jugoistočnom Pacifiku. Tamo su znanstvenici napunili zamke za mamce piletinom u pokušaju da namame strvinare, a umjesto toga našli su se pred golemim grabežljivim amfipodom, kojeg nisu očekivali ni u najluđim snovima.

Nova vrsta ulovljena je na dubini od 7902 metra tijekom ekspedicije 2023. godine i nazvana je Dulcibella camanchaca, prema izrazu za tamu na jezicima naroda iz regije Anda. Prikladno je to ime za stvorenje koje lovi u najtamnijim dubinama jednog od najdubljih rovova na planetu.

U svom radu znanstvenici opisuju njegovo hvatanje kao - neočekivano.

- Upotreba piletine, u odnosu na ribu, možda je privukla ovo stvorenje. No, možda to nije imalo veze s mamcem, nego s dubinom, lokacijom i vremenom. Ali, imali smo i dosta sreće - rekla je glavna autorica Johanna Weston iz Oceanografskog instituta Woods Hole za IFLScience.

Ovo područje do sada nije bilo pomno istraženo, pa je moguće da upravo tamo ima dosta primjeraka ove vrste. No, nitko nije posve siguran u to.

- To je uzbudljiv moment dubokooceanske ekologije. Uvijek postoji nešto novo za naučiti i otkriti, a sada imamo još jedan dio slagalice ekosustava Atacama Trench - dodala je Weston.

Stvorenje koje je ulovljeno savršeno je prilagođeno ekstremnom okruženju, odnosno, ograničenoj vidljivosti i ogromnom pritisku. Iako nema oči, vjerojatno se može osloniti na druga osjetila da otkrije hranu u mrklom mraku oceanskog dna.

- Ima vitko i okretno tijelo koje mu vjerojatno omogućuje lako kretanje po morskom dnu. Prednje noge su mu velike i snažne, nalikuju kliještima, koje su idealne za hvatanje i držanje plijena. Osim toga, ima robusne zube u svojim čeljustima za rezanje i drobljenje hrane, kao i noge prilagođene za kretanje po različitim vrstama podloga - rekla je koautorica studije Carolina E González. i dodala kako je riječ o amfipodu koji je velik za svoju vrstu - radi se o gotovo četiri centimetra.

Otkriće tako velikog i prethodno nepoznatog predatora u brazdi Atacama označava uzbudljiv korak naprijed u razumijevanju ovog čudnog ekosustava, gdje se vrste moraju natjecati s ekstremima dubine, pritiska i tame

- Ono što je izvanredno kod amfipoda je to što su toliko raznoliki i mogu se naći na mnogim mjestima, poput potoka, špilja, plaža i najdubljih dijelova oceana - rekla je Weston.

Studija je objavljena u časopisu Systematics And Biodiversity.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 18:58