U Zoološkom vrtu Grada Zagreba četiri su jaja položile riječne kornjače iz Stona. Riječ je o riječnim kornjačama s treće lokacije s koje se ta ugrožena vrsta gmazova uspješno razmnožila izvan prirode u sklopu projekta LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Uspješno razmnožavanje ex situ do sada su imale riječne kornjače iz Majkova i Konavala.
Razmnožavanje stonskih jedinki veliki je uspjeh. Naime, upravo je u Stonu populacija riječne kornjače najugroženija. Na tom je mjestu korak do izumiranja.
- Stonska populacija riječnih kornjača broji svega nekoliko jedinki. One ne mogu tvoriti funkcionalnu populaciju, ali je njihov genotip izuzetno važan za budućnost vrste u Stonu. Iz tog su razloga dragocjeni svaka jedinka i svaki pozitivni pomak vezan uz tu populaciju poput parenja, polaganja jaja i mladunaca. Držanje vrste pod ljudskom skrbi daje nam dobar uvid u biologiju i ekologiju vrste te nam omogućava prepoznavanje ključnih aspekata zaštite vrste u prirodi - mladunaca i odraslih jedinki, ali i samog staništa - rekao je Ivan Cizelj, ravnatelj Zoološkog vrta Grada Zagreba.
U sklopu projekta LIFE for Mauremys prošle je godine u Vrtu uzgojeno 28, a ove 10 mladunaca riječne kornjače. Do listopada 2026. godine potrebno ih je uzgojiti 40.
- Mladunci se odlično razvijaju i rastu. Redovno pratimo njihovu težinu i dužinu te širinu oklopa. Kada će kornjače biti spremne za život u prirodi, pustit će se u za njih obnovljeno stanište u Stonu. Dugoročnim akcijama i strategijama s lokalnim stanovništvom riječne će se kornjače trajno štititi kao prioritetna lokalna vrsta. U Zoološkom vrtu Grada Zagreba radi se nastamba za riječne kornjače kako bismo o važnosti zaštite te vrste mogli educirati građane. Tamo ćemo nastaviti uzgajati riječne kornjače za ojačavanje njihove populacije u prirodi - pojasnio je Matej Tolić, timaritelj u Zoološkom vrtu Grada Zagreba.
Glavni koordinator projekta LIFE for Mauremys je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, Udruga Hyla, Hrvatske vode i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....