ŠTO SE DOGODILO?

Zapanjujući prizori s Jadrana, bili su invazivna vrsta, širili se poput požara, a onda samo doplutali na obalu i uginuli...

Prvi put su viđeni 2004. godine i od tada su se proširili - moglo ih se naći u slanoj, ali i slatkim vodama
 /Screenshot Fb

Na plažama u blizini ušća rijeke Po pronađeni su ostaci velikog broja plavih rakova. Pomor ovih životinja, koje se smatraju invazivnom vrstom u Jadranskom moru, mnoge je začudio. Premda još uvijek nije poznat uzrok, poznavatelji prilika vjeruju kako je do pomora došlo zbog jednog od dva scenarija.

Ili ga je izazvala visoka temperatura (ona se smatra i uzrokom pomora dagnji u Malostonskom zaljevu) ili možda anoksija, odnosno, nestašica kisika. Naravno, bez laboratorijske analize neće biti poznat uzrok ovog pomora.

image

Plavi rak

Natalia Kuzmina/alamy/alamy/profimedia

Snimka koja je nastala na plaži Boccasette neke ipak nije uzrujala, jer je riječ o invazivnoj vrsti u Jadranskom moru. On u svom širenju potiskuje domaće vrste - recimo, na području delte Neretve (gdje je prvi put i viđen 2004. godine) je to napravio bočatom raku. Ono što je kod ove vrste posebno jest činjenica da ih se može naći i u morima i u rijekama - potonje su im sjajno mjesto za pronalazak hrane, dok se u more vraćaju nakon parenja.

Od prvog viđenja su se proširili cijelim Jadranom i činilo se da im ništa ne smeta. No, u Italiji se očito nešto dogodilo što je na ovaj način utjecalo na ovu vrstu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:22