Istraživači su otkrili koliko prosječno živi koja pasmina. Istraživali su samo na području Velike Britanije, ali su podaci uglavnom primjenjivi i diljem svijeta.
Njihovi podaci pokazuju kako će burmanske i birmanske mačke vjerojatno najduže živjeti (preko 14 godina), no sphynx mačke najkraće, nešto više od šest godina. Sijamske će živjeti oko 11, a bengalske oko 8.
Podaci istraživanja važni su za potencijalne vlasnike, razne organizacije koje se bave udomljavanjem mačaka i veterinare.
- Ono što radimo jest da dajemo određenu razinu statističke sigurnosti vlasnicima mačaka, dok se prije o tome koliko dugo prosječno žive tek nagađalo - rekao je Dan O‘Neill, koautor studije s Kraljevskog veterinarskog koledža (RVC) za Guardian.
Studija je objavljena u Journal of Feline Medicine and Surgery i utemeljena je na podacima 7936 mačaka, koje su bile registrirane da žive na području zemlje. Točnije, analizirali su one koje su preminule između 1. siječnja 2019. godine i 31. ožujka 2021. kako bi izračunali prosječnu dob.
Podaci su pokazali kako je prosječni životni vijek za mačke koje su u prvoj godini života još 11.7 godina. Postoji razlika u spolovima: ženke će prosječno živjeti još 12.5 godina, a 11.2 se može očekivati za mužjake.
Otkrili su i kako su mačke koje su križanci ili mješanci više pasmine (a to je 88 posto analiziranih) imale duži životni vijek od čistokrvnih pasmina i to nekih godinu i pol dana.
- Ako je nečija želja da ima mačku koja će duže živjeti, naša statistika mu daje do znanja da u tom slučaju najbolje da doma vede ženku koja je mješanka - dodao je O‘Neill.
Podaci su pokazali i da nekastrirane mačke imaju kraći životni vijek, a one koje imaju optimalnu težinu žive duže od onih koje imaju viška ili manjka kilograma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....