RASUTI BARELI

Drama zbog ruskih tankera u Crnom moru: ‘Ovo će biti jedna od najvećih ekoloških katastrofa‘

Na biljni i životinjski svijet tog područja već je itekako utjecao rat i ljudske aktivnosti koje ga prate

Ilustrativna fotografija

 Gianrigo Marletta/afp/profimedia

Dva ruska tankera u oluji su pretrpjela velika oštećenja i iz njih je iscurilo gorivo u more nedaleko od Krima. Ne zna se točno koliko je toga završilo u vodi - brodovi su, naime, stradali u Kerčkim vratima, tjesnacu koji povezuje Crno more s Azovskim. Zna se kako su prevozili 62 tisuće barela loživog ulja. Iako nije poznata količina ulja koja je iscurila iz njih, nagađa se kako bi ovo mogla biti jedna od najvećih ekoloških katastrofa u tom području zadnjih godina.

Izlijevanje će, sasvim je sigurno, negativno utjecati na biljni i životinjski svijet u tom području. Na njih je rat već imao loš utjecaj, a situacija se, jasno, ni najmanje ne popravlja protokom vremena. Zna se i kakav je točno utjecaj imala jer nema prostora nagađanju - malobrojni znanstvenici koji su ostali u Ukrajini i dalje izlaze na teren te redovito prate stanje raznih životinja. Analiziraju i bilježe promjene, svjesni da će u slučajevima nekih životinja biti potrebne godine mira da se situacija vrati na stanje kakvo je bilo prije rata. A u slučajevima nekih životinja, znanstvenici strahuju da su štete koje su već sada nanesene toliko velike da je njihova budućnost upitna.

Mnogi su događaji utjecali na razne životinje. Recimo, eksplozija brane na rijeci Dnjepar promijenila je život ljudima, ali i divljim životinjama. Znanstvenici su tad objavili kako su koncentracije soli i teških metala bile desetke puta veće od normalnih. Sve je to završilo u moru. Pad slanosti odmah je ubio rakove, uništio riblja jaja i mlađ, a dotukao je i kolonije dagnji. Nakon nekog vremena su se one počele ponovno pojavljivati, ali teškim metalima treba puno vremena da se uklone iz bioloških sustava. No, nisu stradali smo oni. Kitovi su masovno počeli umirati, a zvučno zagađenje (od upotrebe sonara) im utječe na kretanje, lov i hranjenje. Mnogi su se uznemirili kad je voda izbacila desetke lešina na obalu, jer je to bio jasan dokaz koliko rat utječe na stvorenja koja imaju tu nesreću da žive na mjestu zahvaćenom sukobom.

- Ruske ratne operacije bile su usmjerene na najosjetljiviji i najbolje očuvani ekosustav sjevernog Crnog mora, koje je životni prostor za endemske i druge lokalne vrste globalnog značaja - istaknuo je znanstvenik Pavel Goldin, jedan od onih koji su dokumentirali kako je rat utjecao na divlje životinje u tom području, piše Voxeurop.

Promjene vide i s druge strane mora, u Rumunjskoj. Mine koje su znale potopiti komercijalne brodove ubijale su stotine riba, koje su ribari znali vidjeti na površini. Osim toga, oni su primijetili gomilu smeća u moru, koja također ometa normalan život stanovnicima u dubinama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 05:02