Jedna beluga privukla je svojevremeno poglede cijelog svijeta kada je ‘otkrivena‘ u Norveškoj. Jasno je i zašto: nosila je pojas na kojem je bio nosač na kameru (na njemu je, da sve bude još i bolje, na engleskom pisalo Equipment St Petersburg), činilo se da nema pojma kako bi trebao uloviti ribu koju jede, gurkao je ljudima fotoaparate, a jednom prilikom je i vratio mobitel koji je ispao u more. Bio je to, naravno, Hvaldimir, najpoznatiji kit na svijetu, koji je prvi put viđen prije pet godina. Odmah su svi zaključili da je riječ o špijunu, vrhunski treniranom.
Vlast Norveške je odmah organizirala da se kita redovito hrani, a držali su i oko na njemu, jer nisu znali prikuplja li informacije i dostavlja li ih nekome. Dali su mu ime Hvaldimir, što je kovanica od njihove riječi za kita (hval) i imena ruskog predsjednika Vladimira Putina. I koliko god bila urnebesno zabavna pomisao da su rusi trenirali kita da špijunira za njih, čini se da smo svi sad već pokojnoj belugi učinili nepravdu. Naime, stručnjakinja za ovu vrstu, doktorica Olga Špak, koja je u Rusiji radila na istraživanju morskih sisavaca, tvrdi kako smatra da je kit dosta bio ‘vlasništvo‘ vojske, ali je uvjerena kako je on zapravo bio treniran da čuva bazu, ne da špijunira. Odakle onda u Norveškoj? Pa, Hvaldimir je jednostavno bio slobodnog duha, pa je zaključio da želi vidjeti svijeta, pa je pobjegao.
Rusi, naravno, nikada nisu potvrdili da je riječ o životinji koju smatraju svojim vlasništvom. Nisu se izjasnili ni je li on pobjegao iz pomorske baze u Arktičkog krugu.
- Da smo koristili ovu životinju za špijuniranje, mislite li da bismo ostavili trag na kojem piše Equipment St Petersburg? - upitao je novinare ruski pukovnik Viktor Barenets 2019. godine.
No, doktorica Špak, koja je u Rusiji radila sve do 2022. godine, rekla je kako, čim je beluga izronila u Norveškoj, članovi zajednice u Rusiji su utvrdili da je to jedna od njihovih.
- Od svojih izvora, a to su veterinari i treneri, saznala sam da im nedostaje beluga po imenu Andruha - kaže Špak za BBC.
Iznijela je informaciju kako je beluga ulovljena 2013. godine na dalekom istoku Rusije, odakle je prebačena u Sankt Peterburg, u dupinarij, a onda i u vojni program na Arktiku. Toliko mučenja životinje zbog prizemnih ljudskih ciljeva, reklo bi se, pa ni ne čudi da im je pobjegao.
- Mislim da su oni bili uvjereni da neće otplivati, pa su počeli raditi u vodi. No, kit je jednostavno otišao. Dobila sam informacije da je Andruha bio pametan i da je zato bio dobar izbor za obuku. No, istovremeno, bio je aktivan, malo problematičan, pa stručnjake i nije iznenadilo što je najprije pratio jedan brod, što su i htjeli od njega, a onda otišao svojim putem - dodala je.
Kad je beluga u rujnu pronađena mrtva, svi su odmah posumnjali da iza kitove smrti stoji politika. No, čini se da o tome nije slučaj. Iako su neki aktivisti tada tvrdili da je kit upucan, policija je to negirala. Obdukcija je utvrdila da je kit preminuo nakn što mu se štap zabio u usta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....