OPASNO VRIJEME

Klimatske promjene uzrokovale su kaos u prirodi, posebno su ugroženi sivi tuljani: ‘Preplavljeni smo pozivima...‘

Dovoljna je samo jedna oluja tijekom koje visoki valovi mogu doslovce ‘isprati‘ cijelu populaciju na određenoj plaži

Sivi tuljani (ilustrativna fotografija)

 Pa Images/alamy/alamy/profimedia/Pa Images/alamy/alamy/profimedia

Neovisna bolnica za divlje životinje u Južnom Essexu, sa sjedištem u Orsettu, u posljednjih 12 mjeseci pomogla je spasiti 100 mladunaca sivih tuljana - usporedbe radi, taj broj prije pet godina iznosio je svega 20-ak.

- Zimske oluje i podizanje razine mora mogu biti katastrofalni za mladunce - upozoravaju iz te ustanove, a prenosi BBC.

Sivi tuljani na istočnoj obali Engleske mlade na svijet obično donose u prosincu, a oluje mogu ostaviti majke odvojene od njihovih beba. Tom Linsel, glavni veterinar u bolnici, rekao je da je njegov tim ove zime bio u stanju pripravnosti.

- Turbulentno vrijeme može opasno zaprijetiti mladuncima, osobito na istočnoj obali, gdje oluje mogu biti jako snažne, a posljednjih nekoliko godina svima je postalo jasno da klimatske promjene itekako utječu na visinu/razinu vode. Dovoljna je samo jedna oluja tijekom koje visoki valovi mogu doslovce ‘isprati‘ cijelu populaciju na određenoj plaži - izjavio je Linsel.

S njim se slažu i u The National Trustu, dobrotvornoj organizaciji za baštinu i zaštitu prirode u Engleskoj, iz koje kažu da je "gubitak predvidljivih vremenskih obrazaca uzrokovao kaos u prirodi".

Inače, Velika Britanija je dom za oko 120.000 sivih tuljana, što je otprilike 40 % svjetske populacije.

image

Mladunče sivog tuljana

-/instar Images/profimedia/-/instar Images/profimedia

Dok se obični tuljani kote u lipnju i srpnju, sezona mladunaca sivih tuljana poklapa se s početkom sezone oluja u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Prvih nekoliko tjedana života mladunci trebaju sisati kako bi dobili na težini, a zanimljivo je i da postaju vodootporni tek kad im završi proces mitarenja, tj. kad dobiju sivu dlaku.

Britanska dobrotvorna organizacija Divers Marine Life Rescue (BDMLR) izvijestila je da je 2020. godine primila 2000 poziva za tuljane, no posljednjih godina ta brojka približila se 2600. Jednu ženku, nakon što je u listopadu pronađena iscrpljena i premršava u luci u Jerseyju, morali su privatnim avionom prebaciti u bolnicu u Essexu.

- Moj tim ‘preplavljen‘ je brojem mladunaca tuljana koje treba liječiti, a rehabilitacija svakog od njih u prosjeku nas košta 5000 funti. Sivi tuljani svoje mlade kote u zimskim mjesecima, što ih čini osjetljivima na olujno vrijeme koje ih može odnijeti u more ili baciti na stijene na kojima se mogu ozbiljno ozlijediti. Može proći i do šest mjeseci prije nego što se mladunče tuljana pusti u divljinu, ali nažalost, ne postoji način da se ono ponovno spoji sa svojom majkom - rekla je Sue Schwar, vlasnica spomenute bolnice za divlje životinje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 10:08