PAMETNA BIĆA

Rezultati nove studije iznenadili znanstvenike: Mačke brže povezuju slike i riječi nego 14-mjesečne bebe

Kad bi čupavice izgubile interes, dobile su pauzu prije sljedeće runde, u kojoj su slike i zvuk ponovno reproducirani četiri puta

Ilustrativna fotografija

 Tonci Plazibat/Cropix

Nova studija otkrila je kako mačke mogu naučiti povezivati riječi koje koristimo za određene predmete ili slike čak brže nego što to uspijevaju bebe. Prijašnja istraživanja pokazala su da ove životinje mogu pratiti ljudsko pokazivanje, razumiju tko je u njihovom “čoporu”, kome mogu vjerovati i tko im daje hranu. Također, već znamo da prepoznaju i svoje ime.

No studija koju je provela znanstvenica Saho Takagi s Abazu sveučilišta u Japanu pokazala je da mačke čak mogu naučiti imena njima poznatih mačaka i ljudi. Ovo je otkriće potaknulo autoricu studije da se zapita jesu li su one „genetski predodređene“ za razumijevanje ljudskog jezika.

- Bila sam vrlo iznenađena, jer to znači da mačke mogu prisluškivati ljudske razgovore i razumjeti riječi, bez posebnog treninga temeljenog na nagrađivanju - rekla je Takagi za časopis Science, piše Green.

Takagi i njezini kolege testirali su mačke koristeći metodu ispitivanja na ljudskiim bebama u dobi od 14 mjeseci, koje su pokazale znakove povezivanja riječi s objektima nakon samo 16 do 20 ponavljanja. Tim je proveo test s 31 odraslom mačkom, stavljajući svaku mačku ispred laptopa na kojem su prikazane dvije kratke animacije, dok se u pozadini puštala audiosnimka skrbnika mačke, koji izgovara izmišljenu riječ. Za prvu animaciju – stvorenje nalik jednorogu koje raste i smanjuje se – mačke su čule svog vlasnika kako govori “keraru”. Za drugu animaciju – crvenog sunca koje se širi i skuplja – čule su riječ “parumo”.

U istraživanju s bebama, koje provedeno 1990-ih, bebe su imale barem četiri 20-sekundna pokazivanja za pamćenje kombinacije slika-riječ. Većina mačaka povezala je kombinaciju slika-riječ već nakon četiti pokazivanja, što znači da su imale samo devet sekundi izlaganja u dva pokazivanja za svaku klombinaciju slike i riječi.

Kad bi mačke izgubile interes, dobile su pauzu prije sljedeće runde, u kojoj su slike i zvuk ponovno reproducirani četiri puta, s malom promjenom: polovica slika imala je “pogrešan’”zvuk. Unatoč kratkom vremenu navikavanja, mačke su pokazale znakove zbunjenosti kad bi uočile nesklad, provodeći tada u prosjeku 33 posto više vremena gledajući u ekran.

Ovi rezultati, pišu autori, “pokazuju da mačke mogu brzo stvoriti povezanost između slike i riječi”.

“Neke su mačke su čak gledale u ekran s proširenim zjenicama tijekom ‘izmijenjenog’ zvuka”, ispričala je Takagi za Science. “Mačke obraćaju pažnju na to što govorimo u svakodnevnom životu – i pokušavaju nas razumjeti – više nego što mislimo.”

Iako ovi eksperimenti sugeriraju da mačke možda mogu povezivati ljudske riječi sa slikama čak brže od beba, postoji nekoliko ključnih razlika između eksperimenta iz 1990-ih s bebama i nove studije, zbog kojih se ne mogu izravno uspoređivati.

Bebe su, primjerice, dobivale jednosložne riječi koje su izgovarane u različitim intonacijama od strane nepoznatog govornika. S druge strane, mačke su čule trosložne riječi koje su izgovarali njihovi skrbnici na naglašen način.

Bez obzira na to tko može brže učiti riječi, i dalje je fascinantno da mačke mogu povezati slike s riječima koje izgovaraju njihovi vlasnici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 15:22