U tajlandskoj provinciji Chanthatburi članovi tamošnje službe za zaštitu životinja imali su pune ruke posla.
Njihov miran dan prekinuo je poziv prestravljenog vrtlara koji je u svojem voćnjaku ispod jednog drva naišao na divovsku kraljevsku kobru. Prema njegovim riječima, kraljevska kobra se ponašala prilično agresivno i pokušala ga je ugristi, što je zapravo netipično ponašanje za ovu zmiju.
Kad su dvojica pripadnika službe za zaštitu životinja stigli do uplašenog čovjeka ugledali su čak četiri metra dugu kraljevsku kobru koja nije pokazivala baš nikakvu želju da napusti vrt.
Prvo su je pokušali uhvatiti hvataljkom, ali ogromna zmija postala je vrlo nasilna te je krenula u napad i pokušala ugristi dvojac koji ju je došao "spakirati" na sigurno.
Potjera za snimateljem
U jednom trenutku je čak i krenula u potjeru za osobom koja se snimala cijelu "maknimo zmiju" operaciju, a nije bilo ni govora da će se približiti plastičnoj kutiji u koju su je željeli staviti.
Konačno, nakon pola sata se kraljevska kobra donekle izmorila te ju je dvojac iz službe za zaštitu životinja konačno uhvatio i potom spremio u kutiju.
- Ova kraljevska kobra bila je baš žestoka, a imala je i vrlo snažno tijelo. Nikako se nije dala staviti u kutiju, što nije ni slično ni jednoj zmiji s kojom sam do sada imao posla - rekao je Sergeant Natthaphon,jedan od članova službe za zaštitu životinja.
Zmija je nakon hvatanja odvedena u obližnji centar za reptile na kratki oporavak nakon čega će se pustiti u divljinu, čim dalje od naseljenih mjesta.
U jednom od prošlih članaka već smo pisali o ovoj doista posebnoj zmiji. Kraljevska kobra najduža je i najveća otrovna zmija na svijetu koja prosječno naraste između 3 i 4 metra u dužinu, ali posebno veliki primjerci mogu premašiti pet i pol metara i 10 kilograma težine. Iako njezin naziv i širenje vrata kad je u opasnosti sugeriraju da se radi o kobri, ona zapravo ne pripada tom rodu zmija, već je jedini član vlastitog roda u porodici otrovnih guževa. Njezin latinski naziv je Ophiophagus Hannah što znači "žderač zmija", a otkriva prehrambene navike ove otrovnice koja gotovo isključivo jede druge zmije, među njima i "prave" kobre.
Može ubiti i slona
Osim što može narasti do zaista kolosalnih proporcija kraljevska kobra je vrlo opasan zbog svojeg otrovnog ugriza. Iako je njezin otrov nekoliko puta slabiji od onog pravih kobra (LD 50 iznosi 1.7 mg/kg), kraljevska kobra u samo jednom ugrizu u žrtvu "dostavi" ogromne količine tog otrova, čak do 700 miligrama (prosjek se kreće oko 420).
Zbog plahe naravi ova zmija rijetko ugrize ljude, ali kad do takvog slučaja dođe žrtva može umrijeti i za 15 minuta zbog zatajenja dišnih organa, ovisno o količini ubrizganog otrova, veličine zmije i zdravstvenom stanju samog čovjeka. Štoviše, zabilježen je i slučaj kad je azijski slon uginuo za nekoliko dati nakon što ga je ugrizla kraljevska kobra (što navodi i ugledni molekularni biolog i genetičar Sean. B. Carroll u svojem tekstu o kraljevskoj kobri).
Kraljevska kobra također zauzima važno mjesto u indijskoj mitologiji, a rašireno je vjerovanje da zmija u svojim očima sačuva sliku svojeg ubojice pa ako na njezin leš naiđe druga kraljevska kobra iz osvete će napasti čovjeka koji je ubio drugu kraljevsku kobru. Zbog tog praznovjerja neki Indijci će mrtvoj kraljevskoj kobri smrskati glavu kako ne bi sačuvala sliku svojeg ubojice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....