SLUČAJNO OTKRIĆE

U podmorju kod Šibenika pronađeno čak pet živih plemenitih periski

Riječ je o juvenilnim jedinkama koje su bile na dubini između1.5 i 8 metara
 Platforma 22

Dok su ronioci pregledavali uzgajalište školjaka Platforma 22 ispod Šibenskog mosta, pronađeno je pet juvenilnih jedinki plemenite periske (Pinna nobilis). Jedinke su pronađene na različitim dubinama, na pergolarima postavljenim između 1,5 i osam metara dubine. Zaposlenici uzgajališta pažljivo su skinuli jedinke s pergolara, smjestili ih u bazen s protočnom morskom vodom te nadležnima dojavili vrijedan pronalazak.

Javna ustanova Priroda Šibensko-kninske županije te Hrvatski veterinarski institut, partneri u provedbi aktivnosti očuvanja plemenite periske u hrvatskom dijelu Jadrana, povratno su kontaktirali uzgajalište i dali uputu oko načina zbrinjavanja jedinki do dolaska djelatnika nadležnih institucija. Tijekom terenskog obilaska, utvrđeno je da su jedinke u dobrom stanju i da dobro reagiraju na podražaj. S uzgajalištem je dogovoreno da jedinke privremeno ostanu u protočnom bazenu na pontonu uzgajališta dok im se ne oporave bisusne niti i budu spremne za povratak u more.

- Ovim putem Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije zahvaljuje djelatnicima uzgajališta na dojavi o pronalasku živih jedinki te pruženoj pomoći. Također apeliramo na sva uzgajališta školjkaša da prilikom pregleda infrastrukture uzgajališta obrate posebnu pažnju na prisutnost plemenitih periski. Uzgajalištima školjkaša Ministarstvo će dostaviti detaljnije upute za postupanje pri pronalasku jedinki plemenite periske - poručili su.

image
Platforma 22

Plemenita periska (Pinna nobilis) je endem Sredozemnog mora te naš najveći školjkaš. Uglavnom nastanjuje sedimentna dna s livadama morskih cvjetnica. U Jadranskom moru se najčešće može pronaći između 2 i 30 metara dubine, može narasti do 120 cm te se pojavljuje u cijelom Jadranu.

Od 2019. godine populacije plemenite periske u Jadranu su zahvaćene smrtonosnom zarazom koja je uzrokovala masovne pomore te za sobom ostavila brojne uginule jedinke na dnu mora. Do sada je u hrvatskom dijelu Jadrana potvrđeno 25 živih jedinki, tako da je ovih pet jedinki svakako vrijedan nalaz, koji daje nadu da plemenita periska može preživjeti.

- Podsjećamo da je plemenita periska strogo zaštićena vrsta u Hrvatskoj sukladno Zakonu o zaštiti prirode i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama, što uključuje zaštitu vrste i njenih staništa, te je zabranjeno namjerno hvatanje ili ubijanje, uznemiravanje, uništavanje, oštećivanje ili uklanjanje njihovih razvojnih oblika, oštećivanje ili uništavanje područja njihova razmnožavanja ili odmaranja, držanje, prijevoz, prodaja, razmjena te nuđenje na prodaju ili razmjenu živih ili mrtvih jedinki - poručili su iz Ministarstva i dodali kako se sve informacije o živim jedinkama plemenite periske, lokacijama na kojima ste ih opazili, te fotografije mogu se dojaviti na web stranici Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije ili putem mail adrese: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. .

image
Platforma 22

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 18:16