Ukrajinska lavica Juna traži dom daleko od ruskog granatiranja koje prijeti njezinu zdravlju. Spašena je iz privatnog doma u Ukrajini gdje je živjela s bratom dok se bogati vlasnici nisu odselili bježeći od rata i pritom ostavili egzotične kućne ljubimce. Juna i njezin brat Atlas imali su, doduše, hranitelje. Međutim, zaposlenici u vlasnikovoj kući životinje su utjerali u jedan kavez i hranili ih uglavnom pokvarenim mesom.
Kad ju je uzela k sebi, ispričala je Natalia Popova (50) za Washington Post, direktorica Centra za spašavanje divljih životinja, Juna i njezin brat bili su izgladnjeli i uništenog krzna. Popova ju je njegovala godinu dana, a onda je 2. siječnja nedaleko od June eksplodirala granata. Sirota životinja dobila je potres mozga i teško je hodala, a sav napredak koji je postigla Popova otišao je u dim. Junin brat Atlas i još nekoliko spašenih lavova čekaju preseljenje u Francusku, gdje ih je prihvatio jedan zoološki vrt. No Juna teško da će biti te sreće. Pogotovo sad kad je ozlijeđena.
Od početka rata u Ukrajini mnoge divlje životinje evakuirane su ili puštene na slobodu. Međutim, sve je manje europskih i drugih životinjskih utočišta koja mogu primiti nove članove.
Juna sa svakom novom granatom dobiva novi udarac. Međutim, prijevoz avionom i nužna sedacija mogli bi je ubiti pa je za nju jedina opcija transport kopnenim putem. U zoološkom vrtu u Kijevu više nema mjesta. To je mjesto od veljače 2022. primilo više od 500 životinja.
Za razliku od kijevskog zoološkog vrta, koji se prilagodio vremenima adaptirajući unutarnje prostore da u njih stane više životinja, uvjeti u skloništu koje vodi Popova su skromni. Njezin centar do rata je bio privremena stanica za ranjene i napuštene životinje. U njemu su trenutačno ozlijeđeni vuk, ranjeni labud, lavica Juna, bijeli tigar i lav Rori.
Juna je nakon ranjavanja bila traumatizirana, a Popova joj je lijekove dala gađajući je injekcijama iz daljine. Sad je bolje. Na nogama je, iako još nesigurnima, i počela je jesti i rikati. Popova vjeruje da će za tri do četiri tjedna biti spremna izdržati putovanje. No pitanje je i dalje gdje će ju i tko primiti.
"Ovo su posljedice ljudskog djelovanja. Spašavanje ovih životinja moja je misija u ovom ratu. Oni su naša budućnost, naš ekosustav", poručila je, dodajući kako se nada da negdje daleko od bombi postoji mjesto koje će Juni otvoriti svoja vrata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....