NEVJEROJATNO

Žena ‘štancala‘ pse, a kad joj je inspekcija pokucala na vrata, optužila azil da je poveo hajku na nju

Zakon o zaštiti životinja nalaže skrbnicima kućnih ljubimaca da moraju osigurati kontrolu razmnožavanja životinja

Ilustrativna fotografija

 Prijatelji životinja

Na sjeveru Hrvatske, jedna gospođa nabavila je mužjaka i ženku psa, nije ih kastrirala, odnosno vodila brigu o kontroli razmnožavanja, što je zakonska obaveza, pa su se dogodili neželjeni štenci. Oglasila je pse, a građani su ju upozoravali da mora objaviti i broj mikročipa štenaca i njihove majke, na što se ona nije obazirala.

Nakon što su komunalni redari i veterinarska inspekcija postupali sukladno prijavi, lokalni medij objavio je žalbu nezadovoljne gospođe navodeći da je ona proživjela horor zbog udomljavanja štenaca i torturu te da se suočila s hajkom skloništa, komunalnih redara i veterinarske inspekcije. Stavili su i podnaslov: „Kako udomiti štence, a da vam Prijatelji životinja ne skoče za vrat te pošalju komunalnog reda i veterinarskog inspektora na vrata!?”

Iz udruge Prijatelji životinja odgovaraju:

- Bilo bi smiješno da nije tragično! Obaveza mikročipiranja pasa postoji već 20 godina, obaveza da osoba koja oglašava prodaju ili udomljavanje psa mora objaviti brojeve mikročipova psa i majke psa već sedam godina, a obaveza da se svi psi prije prodaje ili udomljavanja moraju mikročipirati već dvije godine. Ove zakonske odredbe imaju za cilj spriječiti skrbnike pasa da razdijele nemikročipirane pse, koji postaju izvor novih problema i troškova za lokalne zajednice. Zakonski propisi moraju se poštovati i zaista nisu nelogični ni komplicirani.

Zapanjeni su komotnošću građana i napadima na one koji provode zakon.

- Umjesto pohvale komunalnih redara i veterinarske inspekcije u Međimurskoj županiji, koji rade svoj posao i provode zakon, što nažalost nije slučaj u mnogim dijelovima Hrvatske, javno su napadnuti oni koji su iz romskih naselja dosad izvukli više od 3100 bolesnih i polomljenih pasa. Velik broj pasa završava u romskim naseljima upravo dijeljenjem nečipiranih štenaca, kada neodgovorni skrbnici ne kastriraju svoje pse pa se rješavaju neželjenog potomstva preko oglasnika. Oni koji to podržavaju suodgovorni su za daljnje kršenje zakonskih propisa na štetu životinja!

Podsjećaju da svake godine u skloništa za napuštene životinje uđe više od nevjerojatnih deset tisuća pasa, a uzrok tome upravo su neodgovornost građana koja se tolerira i kršenje propisa koje se ne kažnjava.

- Dosta je nelegalnog i neevidentiranog prometa psima - poručili su.

Zakon o zaštiti životinja, naime, nalaže skrbnicima kućnih ljubimaca da moraju osigurati kontrolu razmnožavanja životinja. Sukladno Zakonu o zdravlju životinja, psi se ne smiju premještati u svrhu promjene vlasništva prije označavanja mikročipom, što je vrlo svrsishodno i opravdano. Svaki pojedinac koji na društvenim mrežama, internetskim i tiskanim oglasnicima, na oglasnim pločama veterinarskih ambulanti i drugdje oglašava pse za udomljavanje ili prodaju mora prethodno označiti pse mikročipom u ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji i navesti u oglasima brojeve mikročipova.

Što se tiče napuštenih neoznačenih pasa za koje se ne zna podrijetlo, odnosno majka, oni moraju najprije biti prijavljeni skloništu koje ima ovlasti označiti ih mikročipom prije nego što dobiju novog skrbnika. Nije moguće doći veterinaru s neoznačenim psom kojemu se ne zna majka, koji je nađen na ulici, kupljen ili dobiven, i tražiti mikročipiranje – za to veterinari nemaju ovlasti. Kako je obavezna kastracija svih pasa koji prolaze kroz sklonište ili evidenciju skloništa, promet nečipiranih pasa tu se zaustavlja i to je jako dobro za životinje i cijelu zajednicu.

- Dosljedna primjena ovih propisa osigurava daleko veću označenost pasa mikročipom, a time sprječava mogućnost njihova napuštanja i nelegalni uvoz pasa bez mikročipa. U susjednoj Sloveniji ova praksa već je ustaljena pa veterinari neće označiti psa mikročipom niti ga upisati na novog skrbnika u bazu podataka ako se za njega ne zna podrijetlo - pojašnjavaju Prijatelji životinja. Dodaju da je također vrlo jasna provedba zakonske obaveze kontrole razmnožavanja kućnih ljubimaca.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 11:13