UDOMAĆILI SE

Komarci koji prenose zarazu proširili se regijom, ima ih po cijeloj Hrvatskoj, stručnjaci: ‘Ovo morate učiniti!‘

Za razmnožavanje im je potrebna voda, jer u nju odrasle ženke polažu jajašca
 Abdul Latif/alamy/alamy/profimedia

Malo koga će obradovati podatak da u našoj zemlji zrakom leti ravno 50 vrsta komaraca. Dobra vijest je što nitko od njih nije opasan za ljude osim oni iz roda Aedes. Najinvazivniji, azijski tigrasti komarac (Aedes albopictus) široko je rasprostranjen i nalazi ga se na području cijele zemlje, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Taj je maleni svat jako prilagodljiv, nema problema s preživljavanjem u zimskim mjesecima i vrlo je agresivan kada se radi o širenju na nove prostore. Zato je u priobalju i na otocima postao gotovo pa domaća vrsta. Osim njega, nađena je i vrsta Aedes japonicus. Inače im paše tropsko i suptropsko područje, ali klimatske promjene su dovele do toga da su se udomaćili i u prostorima u kojima ih prije nije bilo.

Za razmnožavanje im je potrebna voda, jer u nju odrasle ženke polažu jaja. Lako ih je prepoznati: velike su oko deset milimetara, tijelo im je prekriveno crnim ljuskama, a na člancima nogu imaju bijele ljudske. Ženke se krvlju hrane i danju i noću, a zanimljivo je da se većina njih ne kreće dalje od 200 metara od mjesta na kojem su se izlegle.

Tigrasti je komarac agresivan prema drugim komarcima i istiskuje ih s određenog područja. Kako prelaze granice? S robom. Često se nalaze u ukrasnim biljkama ili gumama.

Opasni su zbog toga što nas mogu zaraziti virusima. Prenose Dengue i Chikunguya virus, a moguć je i prijenosnik niza arbovirusa (virus Zapadnog Nila, žute groznice i japanskog encefalitisa). Može prenijeti i Zika virusnu infekciju. Epidemije Chikunguya groznice zabilježene su 2007. godine u Italiji i 2010. godine u Francuskoj. Autohtoni slučajevi infekcije virusom zapadnog Nila u RH zabilježeni su svake godine od 2012. do 2017. godine, a u našoj je zemlji 2010. godine zabilježen slučaj infekcije Dengue virusom.

Na nacionalnoj se razini prati situacija s komarcima i monitoring proveden tijekom 2016. i 2017. godine potvrdio je prisutnost azijskog tigrastog komarca (Aedes albopictus) na području cijele zemlje. Ti su rezultati bili očekivani s obzirom na višegodišnju prisutnost azijskog tigrastog komaraca u priobalnom području na području te na području Grada Zagreba. Tijekom provedbe nacionalnog monitoringa pronađeni su i primjerci japanskog komarca - Aedes japonicus.

Savjeti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo kako smanjiti broj komaraca:

1. Balkone, terase, vrtove i zelene površine održavati čistima i urednima, redovito kositi travu radi izbjegavanja pojave visoke trave kao staništa za odrasle jedinke.

2. Redovito uklanjati krupni otpad (gume, bačve). Sve ostale materijale (npr. plastične folije, tende, cerade) treba odlagati tako da se izbjegne nakupljanje kišnice.

3. Spremnike za vodu kao npr. kade, bačve i posude za zalijevanje vrtova, treba pokriti s pokrovima od plastike ili sličnog nepromočivog materijala ili mrežom protiv komaraca.

4. U vrtovima i dvorištima mjesta gdje se nakuplja kišnica treba pregledavati, a posude u kojima se nakuplja voda kao tanjurići ispod vaza za cvijeće, posude iz kojih životinje (domaći ljubimci) piju vodu i drugo treba periodički prazniti i čistiti svakih 7 dana.

5. U okruženjima gdje žive i borave ljudi (terase, vrtovi, parkovi) treba izbjegavati nakupljanje vode te uklanjati sve predmete koji bi mogli nakupljati vodu za razvoj larvi komaraca kao npr. kante, kantice, bačve, posude itd.

6. Sve eventualne spremnike vode treba pravilno i čvrsto zatvoriti poklopcem

7. Sustave za prikupljanje vode, drenažu i odvodnju održavati ispravnima kako bi se spriječilo dulje zadržavanje vode

8. Uklanjati vegetaciju koja stvara hlad oko vodenih staništa i unijeti predatore, npr. vodozemce i kukce u bare i vrtna jezerca radi prirodnog smanjenja brojnosti ličinki

9. Svakih 15 dana fontane i jezera na javnim površinama tretirati biološkim insekticidima ili ih prazniti jednom mjesečno, uz potpuno čišćenje i isušivanje, ostaviti oko 12 sati prazne prije nalijevanja nove vode

10. Obratiti pozornost na septičke jame, koje mogu postati veliko leglo komaraca. Poklopac septičke jame držati hermetički zatvorenim, ako nije moguće zatrpati pijeskom ili zemljom

11. Na gradilištima sprječavati nakupljane vode u spremnicima i žljebovima te svim drugim potencijalnim mjestima pogodnim za nastanak legla komaraca

12. Vlasnici svih radionica i objekata koji u sklopu posla skladište gume trebaju prazniti vodu iz guma, složiti gume u oblik piramide i zaštititi ih nepropusnom folijom, ukloniti gume koje se ne koriste i provoditi dezinsekciju nepokrivenih guma svakih 15 dana

13. Unutar groblja, gdje nema vode tretirane larvicidnim sredstvima, vaze za cvijeće se moraju puniti vlažnim pijeskom ili se voda za vazu mora tretirati nekim larvicidnim proizvodom pri svakoj zamjeni cvijeća; u slučaju kad se upotrebljava umjetno cvijeće, vaza i dalje mora biti napunjena vlažnim pijeskom ako je na otvorenome; osim toga, sve posude koje se povremeno koriste za cvijeće i zalijevanje moraju se odlagati tako da se izbjegne nakupljanje vode u slučaju kiše

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. rujan 2024 09:23