Svi zdravstveni djelatnici uskoro će morati imati covid potvrde ili jednom tjedno obavljati testiranje, a od ponedjeljka se uvodi novi način informiranja javnosti o epidemiološkoj situaciji, najavio je u petak ministar zdravstva Vili Beroš.
Takav je epidemiološki trenutak da moramo intervenirati u zdravstveni sustav i uvesti covid potvrdu, objavio je Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Pacijenti i bolesnici bez covid potvrda
Obaveza covid potvrde neće se odnositi na pacijente i bolesnike, kako im se ne bi ograničavala dostupnost zdravstvene zaštite.
O uvođenju potvrda razmišlja se i u drugim resorima, posebno u socijalnoj skrbi, ali o tome će, kaže ministar, odlučiti struka.
"Želimo smanjiti mogućnost zaraze u zdravstvenoj ustanovi. Moramo osigurati zdravstvenu sigurnost za sve, a samo polovica odraslog stanovništva nam je cijepljena", istaknuo je.
Beroš je uvođenje covid potvrda u zdravstveni sustav najavio kao jednu od dvije nove sigurnosne mjere koje priprema Ministarstvo zdravstva, a ubrzo će stupiti na snagu.
Također, zdravstveni djelatnici bez covid potvrde morat će se jednom tjedno testirati na koronavirus, u početku besplatno, a poslije o svom trošku.
U Hrvatskoj su danas zabilježena 1042 nova slučaja koronavirusa, tako da je udio pozitivnih među testiranima 10,1 posto. Šest osoba je više na respiratoru nego jučer.
Novosti u izvještavanju o razmjerima epidemije
U protekla 24 sata od covida je umrlo osmero osoba, čija je prosječna životna dob 82 godine. Troje umrlih bilo je cijepljeno, no rečeno je da su to bile osobe izuzetno visoke životne dobi.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak iznio je podatke o značajnom porastu broja novozaraženih na tjednoj razini od kraja kolovoza.
"Incidencija je najniža u Istarskoj, a najviša u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Sve hrvatske regije od jučer su u crvenom na najnovijoj korona karti Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC)", rekao je Capak.
Beroš je najavio od ponedjeljka i novo analitičko izvještavanje o razmjerima epidemije u Hrvatskoj, gdje će fokus biti na postotku cijepljenih i necijepljenih na bolničkom liječenju, a tek će onda slijediti opis epidemiološke situacije.
"Virus svoje žrtve nalazi među necijepljenima. U crvenom smo, ali potpuno nepotrebno. Izlaz je povećanje broja cijepljenih. Onaj tko misli da ga virus neće dohvatiti, u krivu je. Ključ uspjeha je u rukama necijepljenih", poručio je.
Beroš je pritom naveo primjer Danske koja se, zahvaljujući visokoj procijepljenosti stanovništva, danas sasvim otvara.
Cjepivo sigurno za reproduktivno zdravlje
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić ponovila je kako je po dosadašnjim istraživanjima cjepivo sigurno za reproduktivno zdravlje, za razliku od reproduktivne moći kod oboljelih.
"Za sada nema podataka o mogućem sterilitetu žena nakon cijepljenja ili preboljenja, no kod dijela muškaraca je uočeno smanjena reproduktivna moć nakon bolesti", rekla je Markotić.
Capak je potvrdio da covid potvrde neće morati imati popisivači stanovništva, no morat će se pridržavati epidemiloških mjera, tako da se u njihovom kontaktu s građanima ne očekuje veći rizik.
Objasnio je kada u samoizolaciju odlaze samo bliski kontakti zaraženog učenika, a kada cijeli razred.
"Ako svi nose masku, onda samo onaj tko je bez maske bio u kontaktu sa zaraženim mora ići u samoizolaciju. Neki epidemiolozi su stavili cijele razrede, sada komuniciramo s njima kako nema potrebe da čitavi razredi idu u samoizolaciju zbog zaraženih pojedinaca", kaže Capak.
Tijek pressice pratite ispod:
NOVO 12:11 - Kako neslužbeno doznajemo, obavezne covid potvrde za zdravstvene djelatnike mogle bi se uvesti sljedećeg tjedna.
11:42 - Na pitanje tko će plaćati testiranje zdravstvenih djelatnika koji nisu cijepljeni u sustavu, ministar Beroš je kazao kako će testiranje početno biti besplatno, a ovisno o situaciji postat će obvezno plaćanje.
Krunoslav Capak je komentirao doze cjepiva kojima uskoro ističe rok trajanja.
- Naručili smo oko osam milijuna doza za ovu godinu, isporučeno nam je pet milijuna doza, od čega tri Pfizera. Pfizer ističe krajem 11 mjeseca, a AstraZeneca nije baš popularno cjepivo, i neke zemlje kojima smo htjeli donirati cjepivo su nas odbile. A cjepivo je dobro i imunitet kod AstraZenece traje dulje i intenzivnije. Donirat ćemo, niti jednom cjepivu neće isteći rok trajanja - zaključio je.
11:35 - Ministar Beroš je komentirao covid potvrde u bolnicama vezano uz posjete pacijentima.
- Implementirat ćemo prvi korak pa krenuti dalje. Jedno su djelatnici, drugo bolesnici, treće posjete. Za pacijente postoje određeni propisi no u ovom trenutku ne bih šire. da ne bi bolesnicima ograničili dostupnost zdravstvene zaštite. Struka misli da su ovi uvjeti zadovoljavajući i da ih uskoro ne moramo mijenjati. Krenimo redom, vidjet ćemo što nam donosi sutra, stvari se mijenjaju. Mislim da je ovaj porast brojeva takav da moramo intervenirati u zdravstveni sustav.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kazao je kako su dosadašnje mjere imale kao polazišnu točku zaštitu zdravlja, posebno najranjivijih.
- Ništa ne može biti pravi supstitut cijepljenju. To je jedina mjera koja štiti od težih stanja i smrtnosti i vodi prema ukidanju svih mjera. Nema drugih puta prema povratku na normalno - podsjetio je.
O booster dozi Beroš je kazao kako je EMA-ina procjena da je cjepivo učinkovito i da je sigurna primjena treće doze.
- Trebamo pričekati odobrenje EMA-e, u sljedećih deset dana kad se objavi evaluacija, znat ćemo puno više. Zasad samo Pfizer registrira treću dozu. I druge zemlje su krenule u mismatching, da se aplicira MRNA cjepivo kao treću dozu, no pričekajmo dokumente - kazao je i komentirao kako će nakon osam mjeseci nakon druge doze, treća doza biti moguća za sve.
Na pitanje kad bi počela primjena covid potvrde u bolnicama Beroš je kazao:
- Osim cijepljenja u zdravstvenom sustavu, moguće je testiranje i najmanje jednom tjedno, kad donesemo odluku dat ćemo si kraće vrijeme da pripremimo ostale mjere - kazao je Beroš.
11:13 - Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak na početku presice kazao je kako je najniža incidencija u Istri, a najviša u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Komentirao je i činjenicu da je cijela hrvatska u crvenom po karti ECDC-a.
Po 14-dnevnoj stopi incidencije zauzimamo 17. mjesto u EU. Najnižu stopu imaju Poljska i Mađarska, a najvišu Cipar i Irska. Hrvatska je na 20.mjestu po smrtnosti u EU, a udio pozitivnih danas u broju testiranih je 10.1.
Potom je riječ preuzeo ministar zdravstva Vili Beroš.
- Virus svoje žrtve nalazi među necijepljenima najvećim dijelom. Cijepite se i pridružite nam se na sunčanoj strani ulice, jesen će svima biti ljepša. U crvenom smo što je očekivano, no potpuno nepotrebno. Imamo dovoljno cjepiva, besplatnog i dostupnog. Iskoristite to svi, poglavito stariji. Neki stručnjaci predviđaju da ćemo kad tad svi doći u kontakt s virusom - kazao je Beroš.
- Ono što je na kraju priče najzanimljivije i nepravedno što je ključ uspjeha u rukama necijepljenih. O njima ovisi hoće li svi zajednički napori pasti u vodu. Ako ne vjerujete meni i znanosti, vladi, stožer, vjerujte matematici, brojevi govore sve. Preko 81 posto novozaraženih su necijepljeni. U KBC Split preko 93 posto su necijepljeni. Na respiratoru je ponegdje 94 posto osoba koje nisu cijepljeni. Najjače svjetske države govore da su na kraju financijske izdržljivosti, ali i strpljenja. Ne možemo biti taoci necijepljenih - kazao je Beroš pa uzdahnuo.
Onda se osvrnuo na covid potvrdu.
- Svi alati su na raspolaganju, ne prepuštajmo ovu igru slučaju i sačuvajmo živote. Već neko vrijeme najavljujemo svjesni situacije, u ministarstvu zdravstva pripremamo nove mjere u kojima bi se u zdravstveni sustav uvela digitalna potvrda ili odgovarajući dokaz o preboljenju ili cijepljenju. U pripremi je nekoliko odluka koje će u skoro vrijeme stupiti na snagu.
Na pitanje hoće li se covid potvrde tražiti i u drugim zanimanjima, kazao je da se razmišlja i o drugim resorima, pritom je spomenuo resor socijalne skrbi.
- Struka će definirati one elemente koji pružaju najveći stupanj sigurnosti. Svjesni smo ograničenja potvrda no to je najbolji način povećanja sigurnosti za obavljanje različitih aktivnosti.
Capak je komentirao kako u cijeloj Hrvatskoj ima 865 oboljelih od 7 do 18 godina i 1947 ih je u samoizolaciji.
Stožer civilne zaštite RH održat će redovnu konferenciju za medije u 11 sati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Kako je u četvrtak najavio potpredsjednik Vlade i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović, mjere ograničenja zasad ostaju iste i neće se mijenjati bez obzira na to što je Hrvatska od jučer u 'crvenom' na ECDC karti.
Ministar zdravstva Vili Beroš je upozorio da sve mlađi necijepljeni ljudi završavaju u bolnici i na respiratoru u četvrtom valu epidemije covida-19, te iznio podatak da i dalje 94 posto pacijenata na respiratoru nije cijepljeno.
U četvrtak je zabilježeno 941 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Među njima je 554 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 58 pacijenata. Preminulo je deset osoba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....