'LIKE A VIRGIN'

‘Djevica Marija ne bi mogla zatrudnjeti bez tehnologije. Ali ćemo za 15 godina koristiti spermu i jajašca proizvedene u laboratoriju!’

Like a Virgin, pjevala je Madonna 1984. u provokativnoj prozirnoj vjenčanici simbolizirajući seksualno slobodnu ženu. Gotovo 20 godina kasnije mlada britanska biologinja i znanstvena publicistkinja dr. Aarathi Prasad otišla je korak dalje te svoju popularnoznanstvenu knjigu o reproduktivnoj biologiji i medicini nazvala “Like a Virgin: How Science is Redesigning the Rules of Sex”.

Knjiga je izazvala veliku pozornost britanskih medija, od kojih neki tvrde da bi reproduktivni seks mogao postati povijest, a drugi Aarathi Prasad nazivaju “ženom koja abolira seks”. Zaintrigirana napisima u britanskom tisku, javila sam se Aarathi Prasad i zamolila je za intervju, a ona mi je u maniri zapadnjačkih autora odmah poslala knjigu. Stoga upravo čitam “Like a Virgin” i mislim da je izuzetno zanimljiva i poučna knjiga. No, uvjerena sam da se knjiga ne bi svidjela hrvatskim biskupima.

Božanska intervencija

- Odlučila sam napisati ‘Like a Virgin’ fascinirana promjenom ideja o tome što je definiralo ženu tijekom povijesti te njezinu u ulogu u reprodukciji. U prapovijesti su žene bile predmet obožavanja zbog moći njihove plodnosti, a u mitologiji i legendi žena može bi majka-djevica - rekla je Prasad, koja se u knjizi osvrnula i na priču o Djevici Mariji.

- Nijedna žena ne može biti djevica majka bez korištenja tehnologije. Dakle, biološki gledano Marija nije mogla postati majka kao djevica. U kršćanskoj priči to je, međutim, viđeno kao čudo u koje je uključen Bog koji je Isusov otac. Slične priče nalaze se u većini religija i kultura drevnog Egipta, Indije, Grčke i Rima, ali i hinduizma i budizma gdje, također, božanska intervencija vodi do trudnoće. No, o tome možemo govoriti samo kao o mitu, ali ne i sa stanovišta znanosti - ispričala je Aartahi Prasad, samohrana majka osmogodišnje Tare.

Rođena je u Trinidadu, ali se kao djevojčica s roditeljima i bratom preselila u London. Doktorirala je na genetici tumora na prestižnom Imperial Collegeu u Londonu, gdje je radila na istraživanju raka.

No, od 2007. bavi se popularizacijom znanosti i trenutno je znanstvena savjetnica British Councila. Tematika ljudske reprodukcije zaintrigirala je Aarathi Prasad prije nekoliko godina, kada je njezina majka iskusila ranu menopauzu. Tada je spoznala da bi i ona mogla imati sličnu sudbinu.

Ideja o braku i obitelji

- Zanimalo me što nam nosi budućnost: hoćemo li mi žene i dalje biti ograničene u našim majčinskim ulogama s jedne i otkucavanju biološkog sata s druge strane? Željela sam istražiti znanstvena dostignuća koja bi ženama mogla omogućiti više jednakosti u reproduktivnim terminima. Obitelji se mijenjaju, društvo se mijenja također, pa nisu samo heteroseksualni parovi zainteresirani za zasnivanje obitelji i prenošenje gena na potomstvo - pojasnila je Aarthi.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Nedjeljnog Jutarnjeg

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 22:35