CYBER NAPAD

BANKA TVRDI DA JE POSLOVANJE SIGURNO, ALI POJAVLJUJU SE NOVE TEORIJE Hakeri napadaju Imex zbog jednog posebnog cilja?!

 Marko Todorov / CROPIX

Nakon što je Jutarnji list jučer objavio da je Imex banka bila moguća meta hakerskog upada, banka se oglasila priopćenjem u kojem je ponovila da se poslovanje odvija kao i uvijek te da je njihov informacijski sustav siguran, kao i podaci njihovih klijenata.

- Imex banka pridržava se najviših standarda vezano uz sigurnost informacijskog sustava, stoga jasno odbacujemo navode o mogućem hakiranju - istaknuo je Denis Čivgin, predsjednik Uprave te banke.

20 godina čista

Ipak, potvrdio je informaciju da je Imex banka prije nekoliko dana primila e-mail prijetećeg sadržaja i da je promptno podnesena prijava policiji protiv nepoznatog počinitelj te obaviještena Hrvatska narodna banka. U poslovnim krugovima prijeteću poruku hakera više gledaju kao poruku njenom vlasniku Branku Buljanu, nego samoj banci, s obzriom na to da je on jedan od suvlasnika tvrtke Trajektna luka. Uz poslovanje te tvrtke, naime, već niz godina vežu se brojne afere, dok je banka već 20 godina, kako ističu upućeni, čista. K tome, početkom rujna Trajektna luka izgubila je koncesiju za obavljanje poslove odveza i priveza na području Luke Split zbog nagomilanog duga od 3,7 milijuna kuna na ime neplaćene koncesije.

Oni je nisu plaćali jer, kako su obrazložili, nisu imali ugovor, a žalili su se i na niske tarife. Koncesiju je dobila Braniteljska zadruga Legio Quarta. Pri tome je dio bivših radnika Trajektne luke, njih 41, prešao raditi za novog koncesionara. Uvjet za dobivanje koncesije bilo je, među ostalim, i to da radnici imaju iskustvo u poslovima odveza i priveza brodova. Radnici su dali izvanredni otkaz, a Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata, tvrdi da ih bivši poslodavac još nije odjavio iako je to morao napraviti u roku od 24 sata.

“Zakon o radu je tu jasan, a Trajektna luka, iako je prošlo više od mjesec dana, to nije napravila.

Nije radnicima pripremila dokumentaciju. Tako su radnici formalno zaposleni kod dva poslodavca, što je apsurd. Ne znam zašto to ne riješe inspekcijske službe”, pita se Matijašević.

Tvrtka Trajektna luka Split osnovana je 1961. godine, kada je upravljala cjelokupnim područjem luke, što je uključivalo i investicije u lučke sadržaje.

Dio tih poslova novim ustrojem prebačen je na Lučku upravu Split, a Trajektna luka je 1997. godine privatizirana. Njezin većinski vlasnik postao je Branko Buljan, suvlasnik Imex banke. Odlukom države da se spomenute djelatnosti privatiziraju, tvrtka je dobila pravo prvenstvene koncesije, a obavljala je uglavnom poslove priveza i odvoza brodova. Nekoliko godina potom došlo je prvo do administrativnih sukoba, a potom i javnih između menadžmenta Trajektne luke i ravnateljstva Lučke uprave Split oko koncesijskih ugovora. Iz Trajektne luke su tvrdili da ponuđeni ugovori nisu usklađeni sa zakonom. Od 2004. godine naovamo podnesene su i neke kaznene prijave.

Početkom godine radnicima Trajektne luke najavljeno je smanjenje plaće na minimalnu, što su u Trajektnoj luci opravdavali činjenicom da su drastično smanjene tarife. To je za posljedicu imalo i određene sindikalne akcije.

Ozren Matijašević tvrdi da smanjenje plaća radnicima nije bilo utemeljeno. Kaže da su troškovi plaća radnicima iznosili godišnje oko 5,5 milijuna kuna, a prihodi Trajektne luke od priveza i odvoza oko 12 milijuna kuna, tako da prema njegovim tvrdnjama nije bilo potrebe za smanjenje plaće.

Ogromni troškovi

“U zadnjih nekoliko godina iz poslovanja Trajektne luke bilo je vidljivo da je tvrtka imala ogromne troškove za niz sudskih sporova. U pravilu su se ti sporovi gubili. Uz to, bilo je i puno pozajmica tvrtkama”, kaže Ozren Matijašević koji je u travnju podnio kaznenu prijavu za nesavjesno poslovanje protiv većinskog vlasnika tvrtke.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 16:25