Dalibor Šemper (48) ne osjeća se krivim za izazivanje teške prometne nesreće koju je pod utjecajem alkohola u srpnju 2022. godine prouzročio u mjestu Štikada na cesti Gračac-Gospić, a "odlučno odbija" krivnju za drugo kazneno djelo za koje ga tereti gospićko tužiteljstvo - nepružanje pomoći 10-godišnjem djetetu koje je tom prilikom teško ozlijedio. Izjasnio se tako Šemper upitan o krivnji sutkinje Općinskog suda u Gospiću Dubravke Rukavine. U vrijeme počinjenja kaznenog djela Šemper je bio predstojnik ureda tadašnje potpredsjednice Vlade Anje Šimprage.
Slomio mu čak pet kostiju
Optužnicom ga Općinsko državno odvjetništvo tereti da je zbog alkoholiziranosti od najmanje 1,16 promila alkohola u krvi i nesposobnosti za sigurnu vožnju kod kućnog broja 15 vozilom prešao na suprotni dio kolnika, a zatim izvan kolnika, te prednjim lijevim dijelom automobila marke Suzuki Vitara 1.6 naletio na dijete (10) koje se kretalo uz desni rub ceste. Dijete je zadobilo prijelom čeone kosti, nagnječenje mozga, prijelom 11. lijevog rebra, prijelom desne nadlaktične kosti, prijelom desne natkoljenične kosti, prijelom lijeve goljenične kosti, te krvni podljev slezene i ozljedu lijevog bubrega.
Za kazneno djelo prouzročenja nesreće tužitelji su od suda zatražili zatvorsku kaznu u trajanju od jedne godine, a za kazneno djelo nepružanja pomoći djetetu šest mjeseci zatvora, odnosno jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i dva mjeseca zatvora. Kazneni zakon za izazivanje prometne nesreće s teško ozlijeđenom osobom predviđa zatvorsku kaznu od šest mjeseci do pet godina zatvora. odnosno od jedne do osam godina zatvora ako bi se radilo o osobito teškim ozljedama. Za kazneno djelo nepružanja pomoći zapriječena je kazna zatvora do tri godine zatvora, pa je jasno da tužitelji za okrivljenika traže kazne koje su na zakonskom minimumu. Obitelj oštećenog djeteta u postupku neće sudjelovati kao oštećena strana, jer je okrivljenik s njima ranije sklopio izvansudsku nagodbu te ih očito obeštetio.
Optužba je predložila trojicu svjedoka, radi se o mladićima iz Sinja koji su presreli Šempera u bijegu neposredno nakon nesreće, a obrana je zatražila da se dvoje sudskih vještaka, sudsko-medicinski koji je vještačio ozljede djeteta i toksikološki koji je napravio nalaz o alkoholiziranosti vozača, neposredno ispitaju na sudu, a ne da se njihovi nalazi samo pročitaju. Sutkinja Rukavina je prihvatila prijedloge, te će svi svjedoci biti pozvani na sljedeću raspravu u siječnju, koja bi ujedno mogla biti i konačna. Također, okrivljeni će na kraju dokaznog postupka iznijeti obranu, dakle, nakon ispitivanja navedenih svjedoka.
Zarađuje 1750 eura s radnim subotama
Prilikom čitanja osobnih podataka okrivljeni, inače diplomirani pravnik po struci, je kazao kako više nije zaposlenik Ureda potpredsjednice Šimprage, jer je ured rasformiran te je sada djelatnik Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, da ima primanja od oko 1500 eura, odnosno 1750 s dvjema radnim subotama, vlasnik je automobila marke Suzuki, koji se još uvijek nalazi u posjedu policije te nije vlasnik nekretnina.
Prije stupnja na dužnost u Uredu potpredsjednice Vlade 2020. Šemper je bio savjetnik Koordinacije za upravljanje državnom imovinom te savjetnik za informacijsku sigurnost u Glavnom tajništvu Vlade Republike Hrvatske. Prije toga bio tajnik ravnatelja Ureda Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti i hrvatske branitelje. Šemper je u politiku ušao 2009. s mjesta savjetnika na Visokom prekršajnom sudu, postavši tajnik predstojnika Ureda Koordinacije za unutarnju politiku.
Direktni i važni svjedoci ove nesreće su bili mladići iz Sinja, koji su vidjeli Šempera kako napušta mjesto događaja. Sustigli su ga, prepriječili mu put i pozvali policiju.
"Pokušali smo ga upozoriti"
- Vozili smo dvadesetak metara iza Suzukija i primijetili kako vrluda po cesti. Pokušali smo ga upozoriti, no nije reagirao. U jednom trenutku potpuno je izgubio kontrolu i prešao na suprotnu stranu ceste taman na mjestu gdje je hodalo troje djece. Dvoje ga je uspjelo izbjeći, a treće je udario - rekao je nakon nesreće jedan od mladića za Tportal.
- Držali smo ga u naručju i pričali s njim da ga održimo pri svijesti do dolaska hitne. Govorio je da ga boli, a ja sam molila Boga samo da preživi - rekla nam je tada dječakova majka. Dječak je zbog težine ozljeda iz OB Gospić prebačen u KBC Zagreb gdje je operiran zbog višestrukih prijeloma noge i ruke.
Šemper je odmah bio uhićen te mu je sutkinja istrage na Županijskom sudu u Karlovcu odredila istražni zatvor. Ubrzo je smijenjen u uredu tadašnje potpredsjednice Vlade Šimprage, ali se odmah zaposlio u Ministarstvu zaštite okoliša. U ovom postupku ga zastupa ured poznatog odvjetnika Veljka Miljevića i partnera, na ročištu u Gospiću je s njim bio odvjetnik Alan Kubat.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....