Najveći zatvor u državi Zatvor Zagreb, koji unutar zatvorskih bedema puca po šavovima od prenapućenosti, poprima nove obrise, ali s vanjske strane.
Građevinski radovi su u punom jeku i to trenutno na mjestu gdje novinari već desetljećima dočekuju poznate osumnjičenike kad izlaze iz istražnog zatvora, a među posljednje dočekanima prije desetak dana su bili bivši ministar Vili Beroš te bivši ravnatelj dječje bolnice Goran Roić.
Kopa se na veliko oko zatvora nakon što su na travnatoj površini posječena stabla. Bageri prevrću zemlju, blata ne manjka nigdje, dovozi se materijal, miješa se beton i ulijeva u precizno postavljene kalupe oko zabodenih žičanih stupova. Zacrtani pravosudni planovi, nakon što je okidač za njih bio posljednji pokušaj lanjskog bijega iz remetinečkog zatvora, provode se u djelo od početka ovog tjedna.
Na tabli gradilišta, baš kao što i zakon nalaže, piše da je u tijeku rekonstrukcija postojeće ograde.
Naznačeno je i da je gradilište uredno prijavljeno kao početak građenja jednostavne građevine uz radove sa datumom 30. listopada i taj je datum naveden i kao datum izdane potvrde glavnog projekta prema Pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Naručitelj tih radova u ulozi investitora je Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Projektant, pak, ujedno zadužen za nadzor je zagrebačka tvrtka IBT Arhitekti, odabrani izvođač radova je Betafence Hrvatska. Neke od podizvođača smo zatekli na mjestu radova.
Atmosfera je opušteno radna dok pored njih, u koloni, po utabanom šljunku izmiješanog blatom prolaze s vidnom nelagodom posjetitelji zagrebačkog zatvora pod čijim se budnim okom gradi ograda, a da to oni ni ne znaju.
Na upit što točno grade dok iz miješalice curi cement u iskopane temelje, neki od radnika nam pokazuju na tablu s detaljnim opisom.
- Gradimo zid oko zatvora, da oni unutra budu sigurniji – ironično tumači radnik. Drugi dodaje da bi ograda oko zatvorskog kruga trebala biti, koliko je čuo, dugačka 800 metara.
- Sad smo tek u prvoj fazi. Nismo ni znali da ćemo danas doći izlijevati beton pored zatvorenika. Radi se na rekonstrukciji ograde - kaže nam jedan od radnika kooperanata. Dok koordinira bageristu, druga ekipa radnike uz obrise zidića koji niče, poravnava izliveni beton.
Pitamo ih potom kakva je tu ograda bila ranije, ali sliježu ramenima govoreći da ne znaju ali da je očito bila pa je, pretpostavljaju, valjda i iščupana kad nema ničeg, a i rekonstrukcija je u pitanju.
Vrijedne radnike kako kreiraju temelje promatra 30-ak osoba koje čekaju na red na ulazak u zatvor jer je vrijeme posjeta. Među njima se provlače i odvjetnici koje klijenti iza rešetaka čekaju nestrpljivo. Prilazimo im jer sa zanimanjem svi promatraju radne akcije.
- Kažu da se veliki zid gradi. Fala bože jer nije lako gledati kako nas prolaznici, dok čekamo u redu na stepenicama i po par sati, promatraju. Kao obitelji čiji su članovi u pritvoru odmah smo i mi pod stigmom, kao loši ljudi, kriminalci, lopovi. Slikaju nas i našu djecu i tko zna gdje te slike objavljuju - komentira zadovoljna viješću majka jednog pritvorenika.
Vraćamo se opet k radnicima. Jedan od njih u kratkom predahu, dok usmjerava kolegu na velikom stroju u navažanju cementa, zamišljeno gleda u zatvorsku fasadu.
- Tko nije bio unutra, baš unutra taj ne zna kako je. I samo teškim budalama padne na pamet bježati. S ovim zidom bi i čuvarima trebalo biti lakše. Čujete psa kako laje? Taj vam čuva zatvorski krug - dopunjava se jedan od radnika sramežljivo otkrivši da je i on svojedobno, iz banalnih, neopravdanih razloga i prijevoza tekstila preko granice, boravio 50-ak metara dalje u popularnoj Remki.
Same radove pozdravljaju i iz pravosudne policije. Nekolicina njih s kojima smo razgovarali naglašavaju kako je bilo i vrijeme da se pojača sigurnost radi potencijalnih bijegova ali i ulazaka nedozvoljenih predmeta u krug zatvora koji im se ubacuju u sobe ili na šetalište jer zatvorskih čuvara je sve manje a pritvorenika i zatvorenika sve više, a samim time i više problema, izazova, napetosti, ideja...
O radovima koji su u tijeku, jer nas zanima kakav to točno zid/ograda niče, koje su dimenzije, što će sve sadržavati, kolika je cijena radova i kako je odabran izvođač, a obzirom na informacije koje kruže da će isti imati i senzore i videonadzor, upitali smo direktno naručitelja radova - Ministarstvo pravosuđa.
Iz Ministarstva su nas odmah podsjetili da je zgrada Zatvora u Zagrebu puštena u funkciju krajem 1987. godine i tada je s istočne i južne strane izgrađena ograda dok sa sjeverne i zapadne strane, dodaju dalje, izgradnja ograde predviđena bila nije.
- Od stavljanja u funkciju objekti Zatvora u Zagrebu i pripadajuća okolna površina nisu bili u potpunosti ograđeni. Nije bio ograđen prostor sa zapadne strane zatvora, prostor sa sjeverne strane i dio prostora s južne strane zatvora. Prostor koji je trenutačno ograđen je onaj s istočne strane i koji obuhvaća nogometno i košarkaško igralište te prostor zgrade s južne strane. Ograđeno je kovanom metalnom ogradom, a ista je dotrajala te je u vrlo lošem stanju zbog korozije i samim time ne pruža ni zadovoljavajuću sigurnosnu razinu. Osnovna svrha postavljanja nove vanjske ograde oko prostora i objekta zatvora je podizanje sigurnosti. Naime, navedena tehnička prepreka koja je prvotno namijenjena za sprječavanje pristupa štićenom objektu, pored gore prije navedenih nedostataka, nije prilagođena sadašnjim okolnostima kao što su blizina prometnica, stambenih objekata, željezničkog i autobusnog stajališta... kažu za Jutarnji iz Ministarstva pravosuđa ističući da je slijedom svega navedenog bilo nužno "pristupiti rekonstrukciji i izgradnji cjelokupne ograde zbog podizanja stupnja sigurnosti kaznenog tijela".
- Temeljem osiguranih sredstva u Financijskom planu za ovu godinu objavljen je Plan nabave za Zatvor u Zagrebu i predmet otvorenog postupka nabave kao „Usluge tekućeg i investicijskog održavanja postrojenja i opreme“ procijenjene vrijednosti 250.000 eura objavljen je u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH. Temeljem provedenog postupka odabrana je ponuda jedinog ponuditelja BETAFENCE HRVATSKA d.o.o., sa cijenom ponude bez poreza na dodanu vrijednost od 240.834,73 eura, te iznosom PDV-a od 60.208,69 eura, odnosno ukupnom cijenom ponude s PDV-om od 301.043,42 eura - otkrivaju još iz Ministarstva pravosuđa za Jutarnji pojašnjavajući da se odluka o odabiru temeljila na kriteriju za odabir ekonomski najpovoljnije ponude iz članka 283. Zakona o javnoj nabavi.
S novom ogradom će se tako na primjeren način, ističu dalje, dodatno zaštititi identitet i dostajanstvo svih posjetitelja koji će u skoroj budućnosti vidjeti novi identitet dijela zatvora u koji dolaze. Naime, u financijskom planu za 2025. godinu osigurana su sredstva za izgradnju odgovarajuće pomoćne zgrade čekaonice sa sanitarnim čvorom kako bi se posjetitelji, među kojima su često i malodobna djeca, adekvatno zaštitili od vremenskih nepogoda. Također će i sam pristup zatvoru za posjetitelje-pješake biti obnovljen.
Dimenzije same ograde kao i pojedinosti oko sustava videondzora i senzora iz Ministarstva ne žele otkriti jer su, kako ističu, "dio plana osiguranja te bi iznošenje detalja potencijalno moglo predstavljati sigurnosnu ugrozu".
Obzirom na, pak, porezana stabla koja su žrtvovana radi ograde oko zatvora, Ministarstvo nam ukazuje i da se prilikom izrade građevinskog projekta i plana vodilo računa i o zelenilu odnosno da se sva zatečena "stabla na toj parceli valoriziraju i po mogućnosti sačuvaju a nakon završetka radova planirani su novi nasadi zelenila na svim lokacijama koje će udovoljavati sigurnosnim parametrima".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....