NAPUSTILI REMETINEC

EPPO zatražio puštanje trojice i još dva mjeseca pritvora za najzvučnije ime u aferi, sud ih odbio: ‘I on ide na slobodu‘

Na ovu odluku suca istrage EPPO ima pravo žalbe, no ona ne odgađa puštanje na slobodu

Policija/ Braća Ivica i Neven Pivac sa nećakom Miljenkom (u sredini)

 Cropix

Sva četvorica okrivljenika nedavno pritvorenih u sklopu istrage Europskoga ureda javnog tužitelja (EPPO) oko Mesne industrije Pivac danas su na slobodi, što voljom samog EPPO-a, a što usprkos volji tužitelja.

Naime, prije mjesec dana EPPO je zbog sumnji na malverzacije novcem iz europskih fondova otvorio istragu protiv ukupno devetorice ljudi zaposlenih u Mesnoj industriji Vajda, jednoj od tvrtki iz grupacije Pivac. Istražni zatvor je pak zatražen i određen protiv četvorice čelnika Vajde, odnosno Pivca.

To su bili tadašnji predsjednik Nadzornoga odbora Vajde d.d. Igor Miljak te bivši i sadašnji predsjednik Uprave Vajde Alen Kajmović i Vilim Simon, kao i Miljenko Pivac, jedan od suvlasnika cijelog konzorcija, koji je do ovoga ljeta bio i zamjenik predsjednika Nadzornoga odbora Vajde. Miljku i Kajmoviću istražni zatvor bio je određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke dok je Simonu i Pivcu bio određen i zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja djela.

image

Alen Kajmović

Goran Mehkek/Cropix

Međutim, u četvrtak je EPPO sam predložio da se iz istražnoga zatvora puste Miljak, Kajmović i Simon, i to zato što su u mjesec dana ispitani svi svjedoci na koje su mogli utjecati, a Simon je pak podnio i ostavku na sve funkcije, tako da su europski tužitelji zaključili da u odnosu na njega više ne postoji opasnost od ponavljanja djela.

Za samoga je Pivca, međutim, EPPO imao druge planove te je smatrao da opasnost da Pivac ponovi djelo još uvijek postoji. Stoga su iz EPPO-a od suca istrage zatražili da se Pivcu istražni zatvor produlji za još dva mjeseca. Međutim, istražni sudac zagrebačkoga Županijskoga suda je odbio prijedlog EPPO-a te je i Pivca pustio na slobodu, a neslužbeno doznajemo da je Pivac u međuvremenu svoje vlasničke udjele prenio na vlastitu majku tako da više formalno nije u vlasničkoj strukturi konzorcija.

Na ovu odluku suca istrage EPPO ima pravo žalbe o kojoj odlučuje izvanraspravno vijeće suda, no žalba ne odgađa puštanje na slobodu, pa je tako Pivac izašao iz Remetinca, u kojemu je proveo mjesec dana. EPPO i policija su ranije pokrenuli akciju protiv osumnjičenika zbog sumnji na to da su na potporama za uzgoj svinja zamračili 5,4 milijuna eura.

Kako je EPPO izvijestio, osumnjičenici su s ciljem lažnog prikazivanja da tvrtka ispunjava tražene uvjete sačinjavali dokumentaciju u kojoj su neistinito prikazivali da kooperanti društva primjenjuju propisane obveze iz navedene Mjere u uzgoju i držanju svinja za tov, pa da stoga društvo ispunjava tražene uvjete za dodjelu potpore.

Takvom dokumentacijom su aplicirali za dodjelu novca iz europskih fondova, ali te programe nisu realizirali, nego su, tvrdi EPPO, novac zadržavali neosnovano. Većina okrivljenika, koliko smo uspjeli doznati, poriče optužbe europskih tužitelja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:58