‘IMA PUNO GODINA‘

EU tužitelji zatražili pritvor za sve uhićene osim Horvata. On izašao na slobodu pa opet ispalio: ‘To je naš patent!‘

Dva pozivna natječaja organizirana su kako bi se u privilegirani položaj stavilo prethodno odabrano društvo

Privođenje Đure Horvata, vlasnik tvrtke Tehnix

 Željko Hajdinjak/Cropix

Đuro Horvat, vlasnik i direktor međimurske tvrtke Tehnix, uhićen jučer u akciji Europskog tužiteljstva (EPPO) zbog sumnji u malverzacije prilikom izgradnje riječke sortirnice otpada Mihačeva Draga, podnio je, kako neslužbeno doznajemo, ostavku na upravljačku funkciju u svojoj tvrtki. Zbog toga, kao i činjenice da se radi o osobi visoke životne dobi s ozbiljnim zdravstvenim problemima, EPPO protiv njega nije zatražio određivanje istražnog zatvora.

Protiv ostalih četvero privedenih, umirovljene pročelnice riječkog Odjela za komunalni sustav Irene Miličević, njezina suradnika iz istog gradskog odjela Eddyja Ropca, direktorice riječke Čistoće Jasne Kukuljan te vlasnika tvrtke Žagar d.o.o. Darka Žagara EPPO je zatražio istražni zatvor. O tome će na ročištu zakazanom za 13 sati odlučivati nadležni sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu.

Tijekom prijepodneva Horvat je izašao iz pritvora. - Ništa nema, ništa nismo krivi, to je naš patent. Svjetski patent je hrvatski patent - rekao je Horvat na pitanja reportera N1 dodajući da je to “naše pravo”.

Podsjetimo, Horvat je i jučer, odgovarajući na pitanja novinarke Jutarnjeg Višnje Gotal govorio o - patentu.

- Moj je patent zaštićen, optužili su me za njega, a ja imam sve to. Ja neću izići živ iz kuće. Moj je patent zaštićen, a oni su kriminalci mene optužili za moj patent. Pa svi vi o tome i o meni znate sve - rekao je za Jutarnji jučer Đuro Horvat.

Prema ovim se riječima činilo kao da ne zna točno o čemu se radi i za što ga zapravo sumnjiče.

Nakon jučerašnjeg kratkog priopćenja o uhićenju pet osoba zbog spomenutih malverzacija Ured europskog javnog tužitelja danas se oglasio širim priopćenjem:

"Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) pokrenuo je istragu protiv pet hrvatskih državljana i jednog trgovačka društva zbog kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti, te poticanja i pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti. Među osumnjičenima su dvije službene osobe Grada Rijeka, te odgovorna osoba trgovačkog društva obuhvaćenog istragom, kojemu je pribavljena nepripadna imovinska korist. Svih pet osumnjičenih osoba uhićene su jučer, 4. travnja 2023., na zahtjev EPPO-a.

Na temelju rezultata prethodnih istražnih radnji i kaznene prijave Policijskog nacionalnog Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, EPPO je sada službeno pokrenuo istragu.

Za službene osobe Grada Rijeke, kao i odgovornu osobu komunalnog društva u suvlasništvu Grada Rijeke, sumnja se da su poduzeli niz radnji potrebnih da se privatno trgovačko društvo drugoga osumnjičenika odabere za izvođenje radova u projektu izgradnje postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada u Mihačevoj Dragi, po neosnovano uvećanim cijenama.

Procijenjena vrijednost projekta je 27.757.216,80 kuna (3.684.015,77 EUR), sufinanciranih iz Kohezijskog fonda (Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.), sa stopom sufinanciranja od 85% prihvatljivih troškova.

Službene osobe obuhvaćene istragom pokrenule su dva pozivna natječaja za izradu projektne dokumentacije za izgradnju postrojenja za sortiranje prikupljenog otpada, na način da su oba pozivna natječaja organizirana kako bi se u privilegirani položaj stavilo prethodno odabrano društvo, pri čemu se davao dojam da je to društvo dalo najpovoljniju ponudu.

Nakon zaključenja oba ugovora o izradi projektne dokumentacije, službene osobe obuhvaćene istragom dopustile su odabranom društvu da kreira dio projektne dokumentacije u dijelu koji se odnosi na izgradnju pogona za sortiranje, te da definira cijenu svih radova nužnih za određivanje procijenjene vrijednosti planirane javne nabave.

Na taj je način trgovačkom društvu obuhvaćenom istragom osiguran privilegirani položaj u odnosu na ostale zainteresirane gospodarske subjekte, a cijena svih radova neosnovano je uvećana za najmanje 3.816.690,00 kuna (506.561,82 EUR).

Uz to, nakon raspisivanja otvorenog postupka javne nabave, osumnjičeno trgovačko društvo dobilo je mogućnost odgovaranja na zahtjeve za pojašnjenja i izmjene, koje su postavljali zainteresirani gospodarski subjekti vezano za pitanja tehničke prirode. Tim se odgovorima trebao stvoriti dojam da postoje tehnički razlozi za uporabu spornih strojeva i povezane tehnologije, i prikriti očigledno pogodovanje osumnjičenom trgovačkom društvu.

Smatra se da su pri tome službene osobe obuhvaćene istragom zanemarivale sva upozorenja svojih kolega koji su ukazivali na neprihvatljivost predmetnih odgovora i moguće posljedice za Grad Rijeku i sve uključene osobe, uključujući administrativne i kazneno-pravne sankcije.

I ocjenjivanje ponuda organizirano je na način da se odabere ponuda osumnjičenog trgovačkog društva, čija je cijena bila 26.854.525,94 kuna bez PDV-a (3.564.208,10 EUR) odnosno 33.568.157,43 kuna s PDV-om (4.455.260,13 EUR), koje je neosnovano uvećana za najmanje 3.816.690,00 kuna (506.561,82 EUR).

Taj iznos predstavlja nepripadnu imovinsku korist tom trgovačkom društvu, ujedno i štetu Kohezijskom fondu Europske unije i Državnom proračunu Republike Hrvatske.

EPPO će sucu istrage Županijskog suda u Zagrebu predložiti određivanje istražnog zatvora protiv četiri osobe.

Osim navedenog, EPPO je istražnom sucu Županijskog suda u Zagrebu predložio određivanje privremene mjere osiguranja oduzimanja imovinske koristi blokadom bankovnog računa osumnjičenog trgovačkog društva."

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. studeni 2024 08:19