I tužitelji i zastupnici obrane istaknuli su da će dokazati da su u pravu. Tako je na Općinskom sudu u Rijeci počelo ponovljeno suđenje Januzu Dervishiju, Suzani Vozila, Vulnetu Sedolliju i Živku Letiću, koji se terete za pokušaj iznude 300.000 eura od riječkog javnog bilježnika Velibora Panjkovića.
Početak suđenja zakazan je za 17. veljače 2016., što će biti gotovo pet godina otkad je izvanparnično vijeće riječkog Županijskog suda prihvatilo žalbe optuženika i ukinulo prvostupanjsku presudu riječkog Općinskog suda iz 2008., odnosno gotovo 10 godina nakon što je u spektakularnoj policijskoj akciji Januz Dervishi prvi put uhićen.
Poništenom je presudom Dervishi bio osuđen na 22 mjeseca zatvora, a Vozila, optužena za poticanje na pokušaj iznude, na godinu dana, kao i Letić i Sedolli za koje je bilo utvrđeno da su supočinitelji.
Tri mjeseca za prijetnje
Međutim vijeće Županijskog suda je naložilo da se nedvojbeno dodatno utvrdi je li žrtva tijekom odobrenih tajnih mjera praćenja bila u statusu pouzdanika, kao i kakva je bila uloga bivše javne bilježnice Suzane Vozila, odnosno je li poticala na pokušaj iznude ili je bila supočiniteljica kaznenog djela.
Općinski sud osuđujuću je presudu donio na temelju iskaza javnog bilježnika, audiozapisa s CD-a na kojima su snimljeni razgovori između Sedollija i Panjkovića, mjera praćenja i prisluškivanja te iskaza svjedoka.
Suzana Vozila, Panjkovićeva bivša uposlenica, prema optužnici je nakon svađe otišla iz ureda i obratila se prijatelju Dervishiju, tražeći osvetu. Panjković je, kada su krenule prijetnje, obavijestio policajce koji su počeli provoditi mjere praćenja i prisluškivanja. Živka Letića teretilo se kao “kurira” u ime Januza Dervishija koji je bilježniku prenio poruku da se Dervishi s njim želi naći i prijeteće pismo da u roku od 48 sati mora isplatiti 300.000 eura. Sedolli je, prema optužnici, također bio neka vrsta posrednika koji je bilježniku govorio da će se “založiti kod Dervishija za njega”, ali da ne bi smio riskirati jer Dervishi ima “opasnu narav”. Dervishi je inače zbog raznih inkriminacija postao veteran riječkog istražnog zatvora u kojem je od prvog uhićenja 2006. do puštanja 2012. proveo pet i pol godina. Međutim jedino što je odslužio je tromjesečna zatvorska kazna zbog prijetnji izrečenih pravosudnom policajcu.
Šverc heroina
Sudilo mu se i za sprečavanje dokazivanja u slučaju propucanog Porschea iz 2006., gdje je, navodno da bi pomogao prijatelju koji je pucao u auto, svjedoka navodio na lažno svjedočenje. Dobio je godinu dana zatvora, ali presuda je ukinuta pa će mu se ponovno suditi. Na riječkom sudu aktualan je slučaj u kojemu mu se, s Valdetom Xhakom, sudi za šverc 6,1 kg heroina iz Češke u Italiju. Optužnica je podignuta još 2009., a Dervishi se brani sa slobode na kojoj boravi od 2012. Zbog optužbi za šverc heroina u pritvoru je proveo tri i pol godine, a suđenje se otegnulo zbog dugog čekanja na audiozapise iz Italije.
U međuvremenu Dervishi se obratio Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, žaleći se iz pritvora da ne može ostvariti pravo na pravedno suđenje u razumnom roku. Sud je presudio u njegovu korist naloživši da mu se isplati 3600 eura nematerijalne štete i 2000 eura troškova vođenja postupka pred sudom, plus dodatni eventualni troškovi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....