IGRA

KAKO JE ZLOGLASNI MILE MESAR ISPOSLOVAO APSOLUTNU ZASTARU Čovjek koji se 'proslavio' brojnim kaznenim djelima neće platiti kaznu ni za najnovije...

 
Milivoj Utrobičić
 Ante Cizmic / CROPIX

Milivoj Utrobičić (45) iz Slimena u omiškom zaleđu poznati je makarski mesar, no po nadimku Mile Mesar znaju ga puno dalje od ovog dalmatinskog gradića, ali ne po njegovim mesnim prerađevinama koliko po brojnim kaznenim djelima, koja se njemu, ali i članovima njegove obitelji, stavljaju na teret.

No malo je policijskih prijava koje su dobile sudski epilog, što zbog tromog pravosuđa, što zbog Milina vještog izbjegavanja pismovnih pošiljaka koje dolaze sa suda. Svjedoči tome i slučaj iz Karlovca.

Mile i njegova supruga Zrinka nepravomoćno su na Prekršajnom sudu po prijavi Veterinarske inspekcije proglašeni krivima zbog kršenja Zakona o zaštiti životinja i Zakona o veterinarstvu te je ona kažnjena sa 20.000 kuna, a on s 11.000 kuna.

Budući da okrivljenicima presuda nije uredno dostavljena, i to zbog “njihova nepoznatog prebivališta”, Prekršajni sud u Karlovcu donio je presudu kojom se optužba odbija zbog nastupa apsolutne zastare prava na vođenje prekršajnog postupka.

Nismo krivi
Slime, 121107.
Cetiri maskirana muskarca u noci sa nedjelje na ponedjeljak izvrsili su oruzanu pljacku u obiteljskoj kuci  Milivoja Utrobicica.
Milivoj Utrobicic.  
Foto: Ante Cizmic / CROPIX
Ante Cizmic / CROPIX
Milivoj Utrobičić

Zrinka, po zanimanju kuharica i formalna vlasnica trgovačko-mesarskog obrta Millennium XXL, i Mile u probleme su ušli na odmorištu Vukova Gorica autoceste A-1 u ožujku 2012. U vozilu za prijevoz stoke Milivoj je vozio 21 govedo i 10 svinja.

Tom je prilikom inspektor, koji je bio u pratnji policije, utvrdio da obrt nema odobrenje za obavljanje djelatnosti prijevoza stoke, a i samo vozilo ne ispunjava potrebne uvjete za siguran prijevoz životinja, konkretno istovarno-utovarnu rampu te ogradu cijelom dužinom kako bi se spriječilo iskakanje životinja iz vozila.

Osim toga, nisu vodili evidenciju o prijevozu životinja, a vozač uza sebe nije imao svjedodžbu iz koje bi se utvrdilo da je osposobljen za pratitelja životinja. I na kraju, u slučaju jednog goveda, istekao je rok važenja svjedodžbe o njegovu zdravstvenom stanju.

Okrivljenici su obranu iznijeli 2015. putem zamolbenog Prekršajnog suda u Omišu, gdje su iskazali da se ne osjećaju krivima. Zrinka je rekla kako teretno vozilo kobnoga dana nije koristila za potrebe svojeg obrta, nego da ga je iznajmila suprugu, koji je tada bio vlasnik OPG-a.

Tek u veljači iduće godine, dakle četiri godine od događaja, ispitan je inspektor koji je s policijom u Vukovoj Gorici obavio nadzor tereta koji je prevozio Mile, a 29. veljače bila je donesena osuđujuća nepravomoćna presuda koja je okrivljenicima otpremljena 2. ožujka, ali se vratila s napomenom da nije poznata njihova adresa prebivališta. Sud tvrdi da je ponovio pošiljku koja se opet vratila s istim obrazloženjem.

Dosje

Apsolutna zastara nastupila je 12. ožujka 2016. Bio je to dan kada je bilo jasno da okrivljenici nikada neće biti osuđeni za prekršaje koji im se stavljeni na teret, a sud ih je odgovornosti oslobodio presudom koju je donio dvije godine poslije. Trošak postupka stavljen je na teret državnog proračuna.

Evo kako izgleda Milin dosje, barem onaj dio koji je poznat javnosti. Njega i njegova sina Stjepana (21) uhitili su prije dva i pol mjeseca sa 21,780 kg marihuane koju je dvojac namjeravao dilati. U pretresu njihove kuće policija je pronašla drogu zapakiranu u 30 paketa, a osim toga, pronašli su i zaplijenili pištolj Češku zbrojevku sa šest metaka.

Šverc marihuane

Stjepan je odgovornost htio preuzeti na sebe, tvrdeći da otac s drogom nema veze, no policija ih je obojicu prijavila za kazneno djelo. Jedan od poznatijih slučaja je i kazneno djelo trgovanja ljudima, zbog kojega je Mile nepavomoćno osuđen na godinu i pol zatvora te je u tijeku žalbeni postupak. Terete ga za još dva takva djela, odnosno za držanje robe, no oni još nisu u fazi suđenje.

Osudili su ga i zbog šverca osam kilograma marihuane, ali dvije godine i osam mjeseci djelomično uvjetne kazne još nije potvrdio drugostupanjski sud. Zbog krivotvorenja znakova za obilježavanje robe, mjera i utega te prijetnje veterinarskim inspektorima osuđen je na tri godine, ali također neće u zatvor jer je drugostupanjski sud ukinuo presudu, pa će mu se suditi ponovno.

Jedna je presuda ipak postala pravomoćna, i to ona u kojoj je dobio 14 mjeseci zatvora (uvjetno četiri godine), jer se njegovim pršutima zaraženima trihinelom otrovalo osmero ljudi. Meso je imalo potvrdu da je zdravstveno ispravno, iako ga stručne službe nikada nisu pregledale.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 17:55