NA ŽUPANIJSKOM SUDU U SPLITU

KRIJUMČARI 339 KG KOKAINA NA SLOBODI U spektakularnoj akciji ulovili ih s drogom iz Brazila, sudili im godinama, a oni se na kraju nagodili s Uskokom

Jedino je organizator Šarac dobio četiri godine zatvora, odnosno pola godine više od maksimalnog troipolgodišnjeg istražnog zatvora koliko je proveo iza rešetaka na splitskim Bilicama.
 Reuters

U svibnju 2011. godine u domaćim je medijima jako odjeknula vijest o međunarodnoj policijskoj akciji "Dogma" koju je koordinirala američka DEA, kada je razbijen lanac krijumčara kokaina iz Južne Amerike u Europu, koji je predvodio Petar Ćosić zvani Šarac iz Tomislavgrada, piše Slobodna Dalmacija.

USKOK je u optužnici tvrdio da je organizirao i upravljao zločinačkom organizacijom koja je kupovala, posjedovala, prenosila i posredovala u prodaji najmanje 339 kilograma kokaina dovezenog iz Brazila i vrijednog 12,8 milijuna eura.

Osim Šarca, u cijeloj su priči sudjelovali i njegov brat Ante te Šaćir Lucević, Manuel Vulić, Nebojša Erkman, Darijo Ješovnik, Stanislav Knežević, Đorđe Fistirić i Vlatko Šoš.

Sve se 'rasplinulo'

No, cijela se priča gotovo šest godina poslije poprilično "rasplinula" i praktički u tišini završila na splitskom Županijskom sudu, tako da su se svi dostupni okrivljeni, njih šestorica (osim Lucevića i Ješovnika) nagodili s USKOK-om te su im određene kazne koje su im samo "pokrile" vrijeme provedeno u istražnom zatvoru.

Priznali su djela te sudac Zoran Kežić nije imao puno manevarskog prostora u određivanju kazni već je morao prihvatiti uvjete sporazuma dilera i USKOK-a.

Jedino je organizator Šarac dobio četiri godine zatvora, odnosno pola godine više od maksimalnog troipolgodišnjeg istražnog zatvora koliko je proveo iza rešetaka na Bilicama. Svima je osim "pokrivanja pritvora" oduzeta i protupravno zarađena imovinska korist, a najviše, naravno, Petru Ćosiću koji je ostao bez 150 tisuća eura, mercedesa CL 500, nekoliko mobitela, laptopa, dvije centralne jedinice za videonadzor te kreditnih kartica.

Također, Šarac mora platiti i 45 tisuća kuna sudskih troškova. Ćosićev brat Ante dobio je po nagodbi dvije i pol godine zatvora, oduzeto mu je 10 tisuća eura te automobil golf 5, a morat će platiti i 55 tisuća kuna troškova.

Optužnica u zadnji čas

USKOK je optužnicu podigao 17. svibnja 2012., samo nekoliko dana prije isteka zakonskog roka od godine dana, koliko je maksimum za podizanje optužnice u predmetima USKOK-a. Sedam mjeseci potom trebalo je da se optužnica potvrdi.

Suđenje na splitskom Županijskom sudu počelo je krajem ožujka 2014. godine, gotovo tri godine nakon uhićenja, a iako je sudac Kežić vrlo često zakazivao rasprave, one u pravilu nisu održavane jer bi uvijek netko bio "spriječen" u dolasku. Tako je bilo sve dok nije istekao maksimalni rok za istražni zatvor, a nakon što su svi okrivljeni pušteni na slobodu, ista se priča nastavila.

Optužnica USKOK-a teretila ih je da su se organizirali tako da su od siječnja 2010. do svibnja 2011. godine na području Zagreba, Zadra, Splita, potom Slovenije, BiH, Nizozemske i Španjolske preprodavali kokain koji su prije toga dovozili brodovima iz Južne Amerike, odnosno Brazila, do luka u Španjolskoj, a onda bi ih prebacivali na brze gumene čamce i prevozili do obale.

Mozak operacije

Petar Ćosić je bio "mozak" organizacije, a ostali optuženi imali su svoje uloge u organizaciji, kontaktirali su međusobno preko mobitela, koristeći se nadimcima i šiframa kako im se ne bi ušlo u trag.

Ćosićev brat Ante bio je zadužen za prijenos i isplatu novca nakon odrađenog posla, dok je Manuel Vulić bio zadužen za strateško osmišljavanje distribucije kokaina do krajnjih kupaca. Vlatko Šoš bio je zadužen za zaštitu interne telefonske komunikacije unutar grupe. Imao je dva “zaštićena” kriptirana mobitela preko kojih je uglavnom komunicirao s Vulićem, a po potrebi i s osobama hijerarhijski više rangiranim od Vulića.

Knežević je bio zadužen za angažiranje skipera, skladištenje robe po španjolskim jahtama i prijenos skuterima i ostalim plovilima do članova distributerske ekipe koji bi tu drogu dalje raznim putovima plasirali do krajnjih kupaca po Hrvatskoj, Sloveniji, Češkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i ostalim zemljama EU.

Cijela je "operacija" bila dobro uhodana sve dok u svibnju 2011. godine u u španjolskom gradiću Cullera u blizini Valencije nisu uhićeni Zadranin Đorđe Fistrić zvani Đoko i Nebojša Erkman, i to nakon što su preuzeli 338 kilograma kokaina, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 11:19