KRIMINALNI LANAC

Mjesec dana istražnog zatvora petorki zbog izdavanja lažnih covid potvrda necijepljenima

Odvjetnik Mate Matić potvrdio je da je petero osumnjičenih pritvoreno zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke.

Privođenje optuženih za krivotvorene covid potvrde

 Nera Simic/Cropix

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je jednomjesečni istražni zatvor za petero osumnjičenih organizatora koruptivnog lanca koji je necijepljenima omogućavao da temeljem lažnih podataka o cijepljenju dobiju covid potvrde.

Odvjetnik Mate Matić koji brani prvoosumnjičenu 32-godišnju medicinsku sestru Hini je potvrdio da je petero osumnjičenih pritvoreno zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke.

Zagrebačka policija u četvrtak je podnijela prijavu, a Uskok pokrenuo istragu protiv čak 243 osobe koje sumnjiče da su primile odnosno davale mito kako bi bez cijepljenja mogli ishoditi covid potvrde od srpnja do studenoga prošle godine.

Istražitelji sumnjaju da je kriminalni lanac vodilo 12 hrvatskih državljana – 10 muškaraca i dvije žene koji su se okupili kako bi zaradili „znajući da postoji interes građana za pribavljanje EU digitalnih covid potvrda bez obavljenog cijepljenja”, izvijestila je policija.

Među 243 osumnjičena našlo se i troje srbijanskih te jedan kosovski državljanin. Ukupno, riječ je o 152 muškarca i 91 žene, u dobi od 21 do 84 godine.

Glavnih 12 okrivljenika je, kako navodi Uskok, podijelilo zadatke pa je prvoosumnjičena 32-godišnja medicinska sestra, koja je radila u Domu zdravlja Zagreb – Zapad, unosila u sustav Ministarstva zdravstva lažne podatke o cijepljenju.

Prethodno su njeni suradnici stupali u kontakt s preostalim okrivljenicima odnosno necijepljenima koji su bile zainteresirani da im se izda EU digitalna covid potvrda iako su znali da na to nemaju pravo jer nisu cijepljeni.

Korisnici su za uslugu plaćali najmanje 100 eura. Osumnjičeni koji su prikupljali njihove podatke zadržavali su dio zarade, a ostatak davali medicinskoj sestri.

Uskok ističe da su temeljem neistinitih upisa izdane covid potvrde za ukupno 232 osobe te da su organizatori lanca zaradili najmanje 24.440 eura i 12.370 kuna koje su međusobno podijelili. Drugoosumnjičenoga terete i za dodatnu nepripadnu dobit od 4100 eura i 24.400 kuna.

Među osumnjičenima za davanje mita su, prema neslužbenim podacima, pjevač Tony Cetinski, poznat po svojim antivakserskim stavovima i poznata hrvatska sopranistica Lana Kos. Kao i ostali protiv kojih je istraga pokrenuta samo zbog davanja mita oni u akciji policije i Uskoka nisu uhićeni.

Prema pisanju medija, Cetinski je do osumnjičene medicinske sestre došao preko vlasnika narodnjačkoga kluba Urnebes Tomislava Kolarića kojem je, navodno, dao neutvrđeni iznos novca kao naknadu za ishođenje potvrde, a od čega je Kolarić za upisivanje Cetinskoga u CEZIH proslijedio medicinskoj sestri 100 eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 22:22