DRAMATIČNI ISKAZI

'NISAM PLAŠLJIV, ALI KAD SAM VIDIO TO, POČEO SAM SE TRESTI' Šokantno svjedočenje šefa banke o SMS-u koji je primio sa srpskog broja od Ice Matekovića

 
Ico Mateković u sudnici zagrebačkog Općinskog kaznenog suda, gdje mu se sudi za sprečavanje dokazivanja, što on u cijelosti poriče
 Ranko Šuvar / CROPIX

“Danas ideš u policiju na prepoznavanje... Znamo da si reko policiji da možeš da prepoznaš čoveka, ali razmisli... prošlo je mnogo vremena i ne verujem da možeš da budeš sto posto siguran... A naravno, oni te ne mogu da zaštite od problema u životu”.

Riječ je o poruci preko aplikacije Viber koju je sa srpskoga broja mobitela 1. lipnja 2017. godine u 10.24 sata primio R. A., direktor filijale zagrebačke Erste banke. Dvije minute poslije sličnu je upozoravajuću poruku na mobitel primila i J. K., zaposlenica iste banke, ali na drugoj lokaciji. Osim uvjeravajuće rečenice da zasigurno ne može sa stopostotnom sigurnošću prepoznati počinitelja prijevare, u poruci je još bilo napisano: “Ne treba ti problema još ekstra u životu... Zato ne prepoznaj nikoga ako nisi sigurna i zadrži ovaj razgovor za sebe”.

Kazna do osam godina

Ta dva jeziva upozorenja primilo je, zapravo, dvoje svjedoka prijevare koji su bili pozvani u zagrebačku policiju na prepoznavanje varalice koji je na prevarni način s bankovnog računa SuperSporta podigao više od četiri milijuna kuna. No, kriminalistima nije dugo trebalo da u očima svjedoka prepoznaju neopisiv strah i nelagodu te je ubrzo isplivalo na površinu da u svojim mobitelima čuvaju tajne koje su im stigle toga jutra na mobitele.

Od koga? Istraga je pokazala od Ivana Ice Matekovića (45), starog policijskog znanca, poznatijeg kao jednog od otmičara sina generala Vladimira Zagorca. Zbog optužbe da je počinio kazneno djelo sprečavanja dokazivanja, Mateković je u ponedjeljak sjeo na optuženičku klupu Općinskoga kaznenog suda u Zagrebu. Prijeti mu i do osam godina zatvora, no Mateković je odlučno odbacio krivnju za (ne)djelo za koje je zakon predvidio i do osam godina zatvora.

- Na službeni telefon primio sam 16. lipnja 2016. poziv osobe koja mi se predstavila kao vlasnik i direktor kladionice SuperSport. Rekao mi je da je moj broj dobio od jednog člana Uprave i da bi podigao 1,8 milijuna kuna. Rekao sam da ću provjeriti s kolegama jer velike iznose obično nemamo u blagajni pa je novac naručen za taj dan. Najvjerojatnije sam toj osobi rekao da dođe sutradan. A na mobitel sam potom dobio SMS u kojem je, osim OIB-a SuperSporta, pisalo i: “Marin J. će doći i tražiti vas”. Idući dan je muška osoba s tim imenom došla u banku, a kolega ju je odveo u diskrecijsku sobu. Na uvid je dobio osobnu iskaznicu, virman sa žigom i potpisom ovlaštene osobe. Nakon provjere u scan bazi naše centrale utvrđeno je da žig i potpis odgovaraju onima na kartonu deponiranih potpisa. Novac je tom čovjeku isplaćen tog petka, a u ponedjeljak je filijalu nazvala osoba iz SuperSporta tvrdeći da je s njihova računa isplaćen neosnovan iznos - rekao je u tužiteljstvu S. A. kojega je krajem svibnja policija pozvala da dođe na prepoznavanje 1. lipnja. Na dan prepoznavanja, ujutro dok je bio na seminaru, direktor filijale primio je SMS sa srpskoga broja koji je, kako je ustvrdio, shvatio kao prijetnju.

Nasjela i bankarica

- Osjetio sam strah za svoj život te za živote svoje obitelji. Počeo sam se tresti. Seminar nisam više mogao pratiti. Unatoč tim porukama, otišao sam na policiju na prepoznavanje i pokušao prepoznati počinitelja, ali nisam uspio jer nitko nije odgovarao visini, a onaj dan na sebi je onaj čovjek imao zatamnjene naočale i kačket na glavi. Inače nisam plašljiv čovjek, ali zbog navedenog ne osjećam sigurnost i zatražio sam psihološku pomoć - opisao je još R.A.

Na isti modus operandi “nasjela” je i J. K., bankarica u drugoj poslovnici iste banke, kojoj se tobožnji Marin J. obratio sa zahtjevom podizanja čak tri milijuna kuna. Nakon temeljitih provjera žiga i potpisa banka je s računa SuperSporta “ovlaštenom” varalici isplatila traženi iznos u petak, a u ponedjeljak su primili poziv o prevari i neodobrenoj isplati novca.

Potom je uslijedio poziv policije na prepoznavanje. Također se, unatoč strahu za vlastiti život i svoje obitelji, trudila prepoznati osobu koja je podigla novac u poslovnici, no nije joj pošlo za rukom.

Muškarac sa šiltericom

- Nitko od predočenih osoba građom tijela nije odgovarao, a onaj muškarac je na sebi imao šiltericu i dioptrijske naočale pa je bez toga bilo teško prepoznavanje - objasnila je bankarica J. K.

Služba organiziranog kriminaliteta otkrila je da su sporne poruke poslane s mobitela koji prema potrebi koristi Ivan Mateković, a u koji je, u trenutku slanja tih poruka, bila umetnuta srpska kartica s brojem koji je bio aktivan samo 1. lipnja. Matekovićev broj mobitela je bio u istom radijusu kao i lokacija srpskog broja kada je mobilna mreža zabilježila njegovu lokaciju dok je primao SMS o aktivaciji SIM kartice.

Dokazat ćemo da je optužba bez osnove

Za razliku od tužiteljstva koje tvrdi da će Matekoviću, koji je za njih dulje vrijeme u sukobu sa zakonom, dokazati krivnju, Milko Križanović, odvjetnik optuženog Matekovića, istaknuo je da će dokazati upravo suprotno - da njegov klijent s utjecajem na svjedoke nema apsolutno nikakve veze.

- Dokazi koji prileže spisu nisu u skladu s radnjom iz optužnice jer ista u tehničkom smislu nije mogla biti počinjena - uvjeren je Križanović koji je na raspravi predao nalaz i mišljenje vještaka Krunoslava Hrnjaka.

Osim osoba iz Erste banke koje su primile upozoravajuće poruke, sud će ispitati po prijedlogu obrane i Valentina Ž., osobu s podebljim kriminalnim dosjeom punim presuda iz Hrvatske i Njemačke, a koji se trenutno nalazi u riječkom zatvoru.

Upravo za Valentina Ž. se pretpostavlja da mu je Mateković, utječući na svjedoke slanjem poruka, htio pomoći.

Podsjetimo, Mateković je uhićen uoči petogodišnjice puštanja iz zatvora za otmicu generalova 17-godišnjeg sina koji je otet ispred kuće na Pantovčaku 23. veljače 2004. te pušten četiri dana kasnije kad je njegov otac otmičarima platio 750.000 eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
13. studeni 2024 07:39