ZATVORENI KRUG

Odbjegli muž Tončice Čeljuske opet na meti policije zbog krađe 80 tisuća kuna

Bivši suprug HTV-ove voditeljice Tončice Čeljuske tereti se da je preko bjanko zadužnicama protupravno stekao spomenuti iznos. Policija poduzima ntenzivne mjere u cilju njegovog pronalaska
Zadar, 230609.Dolazak Zlatka Celjuske ( suprug TV voditeljice Toncice Celjuske ) na Opcinski sud u Zadru zbog prevare oko zemljista.Foto: Andrija Lucic / CROPIX
 Andrija Lučić / CROPIX

VODICE - Zlatko Čeljuska, 56-godišnji bivši član Uprave i direktor tvrtke "Adria yacht" d.o.o. Vodice, javnosti poznat kao bivši suprug HTV-ove voditeljice Tončice Čeljuske i osoba za kojom je krajem listopada 2009. raspisana međunarodna tjeralica zbog bijega u kontekstu izbjegavanja izdržavanja dvoipolgodišnje zatvorske kazne zbog kaznenog djela prijevare, postao je objekt dovršenog opsežnog kriminalističkog istraživanja krimpolicije PU šibensko-kninske koja ga razinom osnovane sumnje tereti za protupravno stjecanje novčanog iznosa od 80 tisuća kuna.

Čeljuska je naime, prema službenom izvoru, u vremenu od 29.srpnja 2009.godine do 25.siječnja 2010. kao bivši i razriješeni član Uprave i direktor tvrtke Adria yacht, od svoje nekadašnje tvrtke aktivirao dvije bjanko zadužnice na iznos od 96 309 kuna za račun svoje tvrtke u Zagrebu dok je drugu mjenicu na iznos od 50 tisuća kuna "lansirao" također u Zagreb na račun tvrtke svoga sina.

Potom je od ukupnog iznosa za obje bjanko zadužnice naplatio iznos od 80 902 kune, pri čemu je od nekadašnje tvrtke kao svojevrsnu poputbinu ponio dodatnih devet bjanko zadužnica ispisanih na različite novčane iznose koje je službenim pečatom Adria yachta predhodno ovjerio u javnobilježničkom uredu.

Osnovano se tereti za kazneno djelo pronevjere, nakon čega je predmet u obliku kaznene prijave proslijeđen nadležnom Općinskom sudu u Šibeniku, pri čemu policija ističe kako je tijekom kriminalističkog istraživanja kaznenog djela, osumnjičeni Čeljuska bio nedostupan, te naglašavaju kako 'poduzimaju intenzivne mjere i radnje u cilju njegovog pronalaska'.









Čeljuska je nestao koncem listopada prošle godine nakon što se na osnovu pravomoćne sudske presude i dva odgađanja iz zdravstvenih, te poslovnih (sic!) razloga, nije javio na izdržavanje zatvorske kazne u trajanju od dvije i pol godine koliko mu je zbog prijevare dosudio Županijski sud u Zagrebu.

Podsjetimo, Zlatko Čeljuska je 2002.godine krivotvorio osobnu iskaznicu Renea Hollosa, akademskog kipara i slikara, te potom preprodao njegovo zemljište za tadašnjih 210 tisuća njemačkih maraka. Ugovor o kupoprodaji zemljišta u podsljemenskoj zoni, na Kraljevcu, potpisao je kao prodavatelj u javnobilježničkom uredu Vladimira Marčinka u kolovozu iste godine, nakon čega je zemlju prodao Milanu Zecu i time ga prevario za 700 tisuća kuna.

Slični postupak protiv Čeljuske vodio se također 2007. na Općinskom sudu u Zadru. Isti sud, Čeljusku je tada teretio da je krivotvorenom osobnom iskaznicom na ime Benjamin Brkljača u koju je umetnuo svoju fotografiju, nabavio originalni zemljišnoknjižni izvadak Brkljačina zemljišta u zadarskoj četvrti Diklo površine 255 metara četvornih, koje je potom za 100 tisuća eura 'uvalio' Jozi Golubu, Hrvatu iz Švicarske.

U istom zemljišnom tramakavanju, Čeljuska je predhodno u zadarskoj Poreznoj upravi uz također predočenje lažne osobne iskaznice pribavio originalni kupoprodajni ugovor za zemljište sklopljen između Mate Ivanova i Benjamina Brkljače, alias Zlatka Čeljuske.

Nakon toga se potpisao na kupoprodajni ugovor sklopljen s 'švicarcomo' Golubom, a potom na jednak način i u knjigu javnog bilježnika koji je završni posao zaključio udarcem službenim štambiljem. Golub je nakon toga Čeljuski "iskeširao" 100 tisuća eura,brzo otkrio da je "izrađen", te još brže prijevaru prijavio policiji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 20:56